Aniden ve hiç beklenmedik bir anda oluşabilecek kazalar, aslında hepimizin ortak korkularından birisidir. Korku duyarak, tedirgin ve sürekli kaza ihtimallerini düşünerek yaşamak ise, çok ciddi ruhsal sorunlar yaşatabilir, hayat kalitesini zedeleyebilir.

Olası kazalar için alınabilecek önlemler arasında iki tanesi ön plana çıkıyor. Bunlardan birincisi ilk yardım bilgileri, diğeri ise sigortalar. Sağlık görevlilerinin olayın gerçekleştiği noktaya gelmesini beklerken yapılabilecek ilk yardım müdahaleleriyle sağlığı korurken, yaptıracağınız sağlık sigortası ile bir kaza veya hastalık sonucunda ortaya çıkabilecek sağlık giderlerinizi yüzde 100’e kadar güvence altına alabilirsiniz.

Hayat Kurtaracak İlk Yardım Bilgileri

Kazanın ne zaman ve nereden gelebileceği belli değildir. Sizden kaynaklı ya da bir başkasının yaptığı herhangi bir aksiyon sonucu oluşabilir. Dikkatsizlik, önlem almama, umursamama veya şans eseri bir kazanın içinde kendinizi, bir tanıdığınızı bulabilir ya da hiç tanımadığınız birisinin size ihtiyacı olabilir.

Bu sebeple aşağıda hayat kurtaracak ilk yardım bilgilerini okumanızı tavsiye ediyoruz:

  • Evinizde ve arabanızda mutlaka bir ilk yardım çantasının olması gerekir. İlk yardım çantasının içindeki ilaçların zaman içinde kontrolünü yapıp, son kullanma tarihlerini denetlemelisiniz.
  • Evdeki ufak tefek kesilme, çarpma tarzında kazalarda, kısaca acil servisin aranma ihtiyacı olmayan vakalarda sorunlu bölgenin temizlenmesi ve duruma göre hastaneye gidilmesi gerekiyor.
  • Büyük ölçekli ev kazaları ve trafik kazalarında öncelikli olarak, olayın olduğu yerin değerlendirilmesi gerekir. Eğer kaza sonuçlarını ağırlaştıracak bir ortam var ise, olay yerinde güvenli bir çevre oluşturulmalıdır. Güvenliği tehdit edici bir durum söz konusu değilse, hasta kıpırdatılmadan 112 acil servis aranmalıdır.
  • 112 acil telefon hattının aranması sırasında ve sonrasında sakinliğinizi korumaya çalışmalısınız. 112 acil hattının sorduğu soruları eksiksiz cevap vermeli, kendinizi tanıtmalı, olayın gerçekleştiği yeri net olarak bildirmelisiniz. Mümkün ise adres bilgisini verebilir, adresi bilmiyorsanız, yakınlardaki bilinen bir yer üzerinden tarif edebilirsiniz.
  • Hastaların, yaralıların nasıl bir olay sonucu bu hale geldiklerini anlatmalısınız ve kişi sayısını söylemelisiniz.
  • Yaralının sıcak tutulması gerekir, bulabildiğiniz bir örtü ile bunu sağlayabilirsiniz.
  • Unutmayın, yaralıya mutlaka sağlık görevlilerinin müdahale etmesi gerekir, bu sebeple yerinden kıpırdatılmamasına özen göstermelisiniz.
  • Her ne kadar stres altında olsanız da, sağlık personeli gelene kadar sakinliğinizi korumanız, aynı şekilde kaza geçireni de sakinleştirmeniz ve bilincini açık tutmak için sohbet etmeniz faydalı olacaktır.
  • Eğer ilk yardım konusunda eğitim almışsanız, bilinci kapalı olan yaralının nabız ve solunumunu kontrol edip, telefonda 112 acil servise bilgi aktarmanız faydalı olacaktır. Yine aynı şekilde ilk yardım konusunda eğitimliyseniz, bilinci kapalı kazazedenin gırtlağına dilinin kaçmaması için başını geriye doğru çevirebilir, kalbinin durduğunu yaptığınız kontrol ile fark ettiğiniz hastaya ise, sadece ve sadece konuya hakim olduğunuz durumlarda kalp masajı yapmalısınız.

Kaynak: Anadolu Sigorta

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!