Ev hanımları arasında bilinen en büyük yanlışlardan birisi de kahve lekesinin halıdan çıkmadığıdır. Ancak bu yanlış bilinen bilgiye karşı birkaç yöntem ile kolaylıkla kahve lekesini halıdan çıkartabilirsiniz.

Evde halıdan kahve lekesi nasıl çıkarılır sorusuna ilk gelecek cevap lekenin en hızlı şekilde ve dağıtılmadan temizlenmesi olacaktır. Bu ilk müdahale sonrasında yapılacak bazı işlemler ile lekeyi halıdan tamamen temizleyebilirsiniz.

Halıdan Kahve Lekesi Çıkarma Yolları

Lekeyi temizlemek için yapılacak olan ikinci işlem ise kişilerin kahve dökülen yere çok az miktarda su dökmeleri olacaktır. Halı üzerinde kalan fazla kahve üzerine dökülen az bir su yardımı ile suya karışır ve bu fazlalık bir peçete yada bez sayesinde temizlenebilir. Aynı zamanda dökülen su kahvenin halıya bulaşmış olan rengini de açar. Bir kabın içerisine dökülecek olan suya limonsuyu ve deterjan karıştırılırsa bu karışım sayesinde sünger kullanarak leke temizlenir.

Halıya dökülen kahve lekelerinin diğer temizlenme yolları da şu şekildedir;

  • Hemen lekeye müdahale edemiyorsanız mutlaka leke üzerine tuz dökmeniz ve bastırmamanız gerekiyor.
  • Daha sonrasında bebek mendilleri ile lekeleri daha kolay çıkartabilirsiniz.
  • Sirkenin temizleme gücü halı ve kilimlerde de etkilerini gösteriyor.

Bu maddeler halıdan kahve lekesi nasıl çıkarılır sorusuna verilecek en doğru cevap olarak bilinir. Dikkat etmeniz gereken ilk husus ise sıcak içecek döküldüğü zaman onu havada tutmaya çalışmamanız olacaktır. Bu durum sizin elinizde bazı yaralanmalar olmasına neden olur.

Kahve Lekesini Temizlerken Yapılan Hatalar

Yapılan hataların başında kahve lekesini bastırarak silmeye çalışmak oluyor. Daha sonrasında ise çamaşır suyu dökülerek halı tamamen kullanılmaz hale getirilir. Yapılan tüm bu hataların yanı sıra ev hanımları genelde halıdan kahve lekesi nasıl çıkarılır sorusuna girdikleri arayış sonucunda kolonya dökülmesi oluyor.

Kolonya gibi alkol türevlerinin dökülmesi halıda renk açıcı etki yarattığı için kahve lekesi temizlendiği sanılır. Ancak halı renkliyse yada renkli desenlerine kahve dökülmüş ise zamanla leke bölgesinde renk açılmasına neden olur. Bundan dolayı leke ilk döküldüğünde en hızlı ve hafif müdahale sonrasında  lekenin halıya işlememesini sağlayacak yöntemler uygulamak olacaktır.

Hoşunuza gidebilir