Tüm yaz boyunca sıcak hava, deniz ve havuz suyuna maruz kalan cildimizde sıvı kaybı ve güneş ışınlarının etkisinden dolayı elastikiyette bir kayıp söz konusu olmaktadır.

Özellikle bronzlaşmanın etkisi ile ciltte güneşe bağlı lekeler oluşmaktadır. Bu yüzden tam da yaz biterken cildi yazın yorgunluğundan arındırıp kışa hazırlamak gerekiyor.

Sonbahar Cilt Bakım Önerileri

Peeling

Mevsim geçişi için yapılan cilt bakımlarının hepsinde mutlaka peeling uygulaması yapmak gerekiyor. çünkü bu sayede o dönem oluşmuş ölü hücrelerden cildi arındırmış ve yeni hava koşullarına daha güçlü bir şekilde hazırlamış oluyorsunuz. Bu yüzden yüzünüze ve hatta tüm bedeninize en az haftada 1 kez peeling uygulaması yapabilirsiniz. Peeling içeren sonbahar cilt bakım önerileri ;

  • Deniz tuzunu hafif ılık suda karıştırın ve hafif masajlar şeklinde cildinize uygulayıp. Yaklaşık 15 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.
  • 1 yemek kaşığı balın içine 1 çay kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı haşhaş katarak cildinize peeling yapın ve sonrasındaki inanılmaz yumuşamanın tadını çıkarın.
  • Yeşil kili alıp ılık suda krem kıvamına gelene kadar karıştırın. İçine 1 tatlı kaşığı deniz tuzu atarak cildinize peeling yapıp daha sonra maske gibi 10 dakika bekletip ılık su ile yıkayın.

Sıcak Kompres

Cildin nem dengesini koruyarak elastikiyet kazanması için özellikle her peeling ve maske uygulaması sonrasında cildinize sıcak kompres uygulaması yapın. Bunun için ;

  • Aşırı sıcak suda ıslanıp sıkılmış ve kaynar ütü ile ütülenmiş bir havluyu yüzünüze koyarak 5 dakika kadar beklemeniz yeterlidir.
  • Yada bir çaydanlıkta su kaynatıp daha sonra yüzünüzü o suyun buharına tutun ve dışarıdan hava girmesini engellemek için kafanızın üstünden havlu yada büyük biz bez ile kapatın. Sonbahar cilt bakım önerileri içinde en hassas nokta sıcak komprestir bunu asla atlamayın.

Nemlendirin

Yazın yorulan cilde enerjisini geri kazandırmak için yaptığımız tüm bu uygulamalardan sonra cildi nemlendirme aşamasına geçiyoruz. Her bakım sonrası cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi tüm yüzünüze ve eğer cilt bakım önerileri olarak vücudunuza da bakım yaptıysanız nem oranı yüksek bir krem ile tüm vücudunuzu nemlendirmeyi unutmayın. Tüm bunları haftada 1 kez yaparak cildinizi yaz sonrası kışa mükemmel bir şekilde hazırlamış olursunuz.

Hoşunuza gidebilir