Günlük bakımın en önemli aşamalarından birisini şüphesiz makyaj oluşturuyor. Bu da doğru ve kusursuz bir teknik ile başarıya ulaşmaktadır.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenmeli?

Bu yüzden kullandığınız makyaj malzemesiz kadar fırçanın kalitesi ve temizliği de büyük önem taşıyor. Özellikle ten makyajı tamamen fırçanın kalitesine bağlıdır. Bu yüzden makyaj fırçalarını belirli aralıklarla yıkayıp dezenfekte ekmek gerekiyor. peki ama makyaj fırçaları nasıl temizlenmeli diyorsanız sizin için hemen sıralayalım.

  • Öncelikle makyaj fırçalarını yıkamak için derin bir kap içine ılık su koymalısınız.
  • Suyun içine anti-bakteriyel sabun, şampuan veya bebe şampuanı koymanız gerekiyor. eğer bu aşamada 1 yada 2 damla zeytinyağı eklerseniz yıkama sonra fırçalarınız kuruyup sertleşmeyecektir.
  • Bu aşamadan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli detay fırçalarınızın metal kısmına su değdirmemeniz gerektiğidir. Bu yüzden fırçanın iç kısmını suya batırın ve metal kısmına değdirmeden su içinde daireler çizin.
  • Daha sonra ıslanan fırçayı avuç içinizde köpürtmeye başlayın. Avuç içine sürdüğünüz aşamada fırçadaki bütün kirler akacaktır.
  • Ardından köpüren fırçayı yine metal kısmına değmeden ılık su altında yıkayın.
  • Makyaj fırçaları nasıl temizlenmeli sorusunda en önemli detaylardan bir diğeri ise bu aşamada zeytinyağı fırçadan zor çıkacaktır. Bu yüzden avuç içinize bir miktar anti-bakteriyel sabun alın ve fırçayı sürmeye başlayın, daha sonra ılık su altında yıkayın.
  • Yıkanmış olan makyaj fırçalarınızı temiz bir kağıt havlu üzerinde kuruması için bekletin. Kuruttuktan sonra makyaj fırçanız kullanıma hazırdır.

Neden Makyaj Fırçamı Temizlemeliyim?

Makyaj fırçaları her ne kadar masum görünse de en çok bakteri barındıran ve cilt problemlerine yer açan bir detaydır. Özellikle ciltte sürekli oluşan sivilceler, siyah noktalar ve soyulmalar daha çok fırçalardan kazanılan alerjik reaksiyonların bir sonucudur.

Bu yüzden makyaj fırçaları nasıl temizlenmeli sorusuna iyice yanıt almak gerekiyor. En çok göz ve çevresinde kullanılan fırçalara çok dikkat etmek gerekiyor. allık fırçası, fondöten fırçası ve kapatıcı fırçalarını hafta 1 temizlemek gerekiyor. far fırçasını haftada 2 kez temizlemek gerekirken ruj sürmek için kullanılan fırçalarınızı her kullanım sonrası temizlemekte fayda vardır. Yıkanan fırçalarda sertlik yaşanamadığı sürece kir ve tozdan arınmasının verdiği rahatlıkla çok daha kaliteli bir makyaj performansı alabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir