Moda günümüzde artık her geçen gün hızla değişmekte ve gelişmektedir. Modanın bu denli değişip gelişmesinde birçok etken bulunmakla birlikte, şüphe yok ki sosyal yaşamın aktif olması, insanlar arası etkileşimin hızlı ve çok olması bundaki en büyük etkendir.

Aktif iş yaşamı, modern dünyanın sunduğu imkânlar ve yaşamlar, sosyallik, okul hayatı gibi etmenler modayı beraberinde getirmekte veya gelişmesine katkı sunmaktadır.

Tesettür modası da eskiye nazaran çok gelişmiş, binlerce farklı tarza hitap edebilen bir alan olmuştur. Önceleri tesettür denilince, akla sadece pardösü ve etek gelirken, şimdi durum çok değişmiş, tercih imkânları çok artmıştır. Trençkot, tesettür giyimde oldukça popüler olan bir dış giyim olmuştur.

Tesettür Giyimde Trençkotun Yeri

Tesettür giyim, son yıllarda altın çağını yaşıyor denebilir. Tesettür tercih eden kadınlara onlarca farklı alternatif sunmakta, kalıpları değiştirmektedir. Özellikle dış giyimin çok önemli olduğu tesettürde, trençkot en şık ve en zarif tercihi oluşturmaktadır. Trençkot her mevsim kullanılabilecek bir dış giyim kıyafetidir.

Özellikle mevsim geçişlerinde veya ilkbahar sonbahar gibi ara mevsimlerde tercih edilmektedir. Gerek pantolonla, gerekse etekle kombin yapılabilen tesettür trençkot moda severler kadınların gardırobunda muhakkak yer edinmelidir.

Pardösüden başka ve daha modern bir alternatif olan trençkot her yaştan kadının severek kullandığı, spor ve klasik modellerini rahatlıkla bulabileceği kurtarıcı bir dış giyim parçasıdır.

Tesettür Trençkotta Olması Gerekenler

Dış giyim parçaları en az iç giyim parçaları kadar rahatlık ve konfor sunmalı, sağlığı da düşünmelidir. Tesettür trençkot seçiminde bakılacak ilk şey kumaşın özelliği olmalıdır. Terletmeyen, hava alabilene, kullanılacak mevsimde  tercih edilebilecek bir kumaşa sahip olmalıdır. Dış giyim parçası olan trençkot, ne çok bol ne de çok dar olmalıdır. Mümkünse bedeninde tercih edilmelidir.

Tesettür giyimde boy uzunluğu önemli bir detay ve ölçüdür. Kişinin boyunu kesmeyecek ebatlarda bir trençkot seçimi doğru olacaktır. Kısa trençkotlar da etek ve elbise ile kombine edilebilmektedir.

Yazın kullanılacak trençkotun ter emen, terleme yapmayan cilde dost kumaşlardan olanını tercih etmek doğru olacaktır. Ara mevsimlerde yağış çok olacağından bu mevsimler için alınacak trençkotlar hem sıcak tutabilecek kalınlıkta olmalı, hem de suyu itme özelliği olan ya a suyu geç emen özellikte olmalıdır.

Trençkotta Renk Seçimi Ne Olmalıdır?

Birden fazla renk seçeneği sunan trençkotlar da, taba renkler hemen her renk grubuyla iyi bir kombinasyona sahip oldukları için rahatlıkla tercih edilebilir. Siyah her kadının dolabında muhakkak bulunması gereken bir renktir. Trençkotta siyah renk hem spor hem de klasik kıyafetlerle rahatça kullanılabilir.

Tesettür trençkot modelleri onlarca renk seçeneği sunmaktadır. Yazın tercih edilecek bir trençkotun, bej, ekru, açık gri, mavi gibi renklerde olması doğru bir kombinasyon olacaktır. Kış ve ara mevsimlerde kahverengi, siyah, lacivert gibi koyu renk tercihleri hem daha doğru olacak hem de rahat bir kombinleme sağlayacaktır.

Sık sık kamp yapar. Editör.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner