Eklem ağrısı ile güne başlıyorsanız bu ağrının sebebini bulmak iyi bir fikir olabilir. Sabahları yataktan kalkarken çok katı ve gergin hissetmenizin ciddi bir nedeni olabilir.

Sabahları birçok insan için zordur, ancak yaklaşık 15 yıl önce Melissa Kehl’in sabahları çok daha zorlaşmaya başladı. 45 yaşındaki yüzme antrenörü ve Artrit Vakfı’nın savunucusu “Ellerim ve ayaklarım sert ve şişmiş gibi hissediyorum” diye düşündü. “Gün boyunca kötüydü, ama sabah uyandığımda daha kötüydü.”

2006 yılının başında, Melissa’nın doktoru ona karpal tünel sendromu tanısı koydu ve gün boyunca çok fazla ayakta durduğu için ayaklarının sert olduğunu söyledi. “Evde denemek için bir ayak spası bile aldım çünkü yardımcı olacağını düşündüm” diyor. “Ama olmadı.” O yılın sonunda Melissa’ya romatoid artrit (RA) teşhisi konulduktan sonra nihayet sabahları çok ağrı yapan eklemleri için tıbbi bir nedeni vardı.

Romatoid artrit belirtileri

New York’ta bir romatolog olan Petros Efthimiou, “Romatoid artrit, tüm vücudu etkileyen çok karmaşık bir hastalıktır” diyor. RA’nız olduğunda, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla elleriniz ve dizleriniz gibi eklemlerinize saldırır, bu da iltihaplanma ile sonuçlanır. Daha sonra eklemlerin dokusuna zarar vererek ağrı, sertlik, şişme, şekil bozukluğu ve daha fazlasına neden olur. Bunun da ötesinde, RA’lı insanlar sabah daha çok sertlik ve yorgunluk hissederler, ayrıca bu durum erken bir uyarı işareti olabilir.

Uzman doktor Etfhimiou’ya göre “Bazen sabah sertliği, artrit tam olarak gelişmeden önce bile ortaya çıkan ilk semptom olabilir.” diyor. Bunun nedeni, iltihaplı sitokinlerin (belirli reaksiyonları tetikleyen küçük haberciler – bu durumda iltihaplanma) artması, vücudun doğal sirkadiyen ritimleri nedeniyle yaklaşık saat 5-6 civarında şiddetleniyor.

Efthimiou, “Bu dalgalanma herkeste olur, ancak RA’lı olan birinde bu durum büyür” diyor. “Eklemler uyanıyorlar ve taşınması daha zor hale geliyor.” Bu dalgalanma, diğer RA semptomları az olan kişilerin de neden sabah sertliği yaşayabileceğini açıklıyor.

Doktorunuzla ne zaman konuşmalısınız?

Emin olmasanız bile, pratisyen hekiminize veya bir romatoloğa götürün. “RA’lı hastaları tedavi ederken yaşadığımız sorunlardan biri, doktorlarını hemen görmemeleridir.

Sabahları biraz sertlik ve eklem ağrısı hissetmelerine rağmen bu durumu çok aldırış etmiyorlar.” diyor Dr. Efthimiou. “Ancak bu erken aşamaların immünoterapiye müdahale etmemiz için en uygun zamanlar olduğunu gösteren birçok araştırma var. Bu aşamada bir hastayı yakalarsak ilaca daha iyi yanıt verebilirler. ” Kronik iltihaplanma tüm vücuda yerleştiğinde, tedavisi zorlaşır, diye ekliyor.

KaynakKaynakça
Hoşunuza gidebilir