Fırınlar mutfaklarda en sık kullanılan elektrikli aletlerden birisidir. Hem yemek pişirmek hem de yemekleri ısıtmak için sıklıkla kullanılırlar.

Ancak fırınlarınızı doğru bir şekilde kullanmazsanız, hem görevlerini tam olarak yapamazlar hem de fırınlarınızı uzun süreli kullanmanız mümkün olmaz.

Bu yazımızda sizler için fırın kullanırken sıklıkla yapılan 11 hatayı derledik. Bunlara dikkat ederek fırınınızı uzun seneler boyunca kullanabilirsiniz.

1. Fırını Her Zaman Önceden Isıtmak Yanlıştır

Fırında yemek ya da hamur işlerinizi pişirmeden önce mutlaka ısıtıcılardan iseniz yanlış yolda olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü her yemek ya da hamur işi önceden ısıtılmış fırına ihtiyaç duymaz. Eğer mayalı bir hamur işi pişiriyorsanız o zaman fırının sıcak olması işinize yarayacaktır.

Ancak lazanya ya da sebze yemeği pişiriyorsanız o zaman fırınınızı önceden ısıtmanıza gerek yoktur. Bu sebeple pişireceğiniz yemeğe uygun ısıtma işlemini seçmeniz gerekir.

Fırının Sadece Belirli Fonksiyonlarını Kullanmak Yanlıştır

Eski olsalar bile fırınlarda en az 3 farklı program bulunur.  Bu programların her biri farklı yemeklerde kullanılmaktadır. Eğer siz sadece tek bir program kullanarak bütün yemeklerinizi pişiriyorsanız o zaman kabarmayan keklerle ya da kızarmayan graten ile karşılaşmanız son derece doğaldır. Bunu engellemek için ise yemeğinize en uygun programı kullanmalısınız.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir