Çamaşır işi yorucu hatta bunaltıcı olabiliyor. Ancak yapacak bir şey yok sürekli yapılan rutin bir işlem. Bugün çamaşır konusunu masaya yatırıyoruz.

Çamaşır yıkamak için zaman harcamaktan nefret ettiğim gibi, üzerine para harcamaktan bile nefret ediyorum diyenler el kaldırsın. Gereksiz çamaşır harcamalarına ne kadar fazla para harcadığınızı biliyor musunuz?

Peki bu maliyetler nasıl düşebilir?

1- Kurutma Makinesini Kullanmayın

Hepimiz enerji maliyetlerinin arttığını biliyoruz ve her ay fatura geldiğinde suratımız asılıyor. Kurutma makinesi kullanmazsanız faturanızdan tasarruf edersiniz.

Kurutma makinesini atlayarak tasarruf etmenin bir diğer büyük yolu da kıyafetlerinizin daha uzun süre dayanmasıdır. Bununla beraber ben kullanacağım diyenler en azından kullanım miktarlarını ve makine devrelerini gözden geçirmeliler.

2- Daha Uzun Bir Yıkama Döngüsü Tercih Edin

Normal ve çok az kirli çamaşırları makinenizde bekletmeden en kısa sürede yıkayın. Çok kirli çamaşırlar için normal ve ağır yıkama metodu izleyin bu şekilde birazını bekletirken diğerlerini yıkarsınız.

3- Yoğun Saatlerde Yıkama ve Kurutma Yapmayın

Çamaşır makinenizi ve kurutucunuzu yoğun olmayan elektrik saatlerinde kullanırsanız, enerji maliyetlerinde yüzde 30–50 tasarruf edebilirsiniz. Bölgenizde hangi saatlerin zirvede sayılacağını bulmak için enerji sağlayıcınıza sorun (veya onların web sitesini ziyaret edin). Yoğun olmayan saatlerin çoğu akşamları ve hafta sonlarıdır.

4- Çok Fazla Deterjan Kullanmak

Wall Street Journal, çoğu insanın yaptıkları her çamaşır için tam bir deterjan kapağı kullandığını bildirdi. Deterjan üreticilerinin çoğu bile normal bir giysi yükü için sadece yarım kapak önermektedir. Deterjan fiyatları da ortada bu noktada dikkatli olmalısınız.

5- Leke Sökücü ve Yumuşatıcılar Hakkında

Leke sökücüler oldukça pahalı olabilir, ve her zaman işe yaramazlar. Lekeleri çıkarmak için limon suyu veya sirke kullanabilirsiniz. Sert koltuk altı lekelerini çıkarmak için sirke kullandım ve işe yaradı! Ayrıca, güneş ışığının doğal bir beyazlatıcı madde olduğunu biliyor muydunuz? Çamaşır suyunu tamamen atlayabilir ve kurumasını ve ücretsiz olarak beyazlatılmasını sağlamak için beyazlarınızı dışarıda asabilirsiniz!

Kolay leke çıkarma tarifi: Eşit miktarda beyaz sirke ve su alın (örneğin her biri 1 bardak) ve bir macun oluşana kadar kabartma tozu ekleyin. Macunu leke üzerine yayın. Leke sertleşirse veya sertleşirse, fırçalamak için eski bir diş fırçası kullanın. Vaktiniz varsa, yıkayıcıya başlamadan önce karışımı 5-10 dakika bekletin.

6- Kirlenmemiş Kıyafetleri Bir Kereden Fazla Giyebilirsiniz

Her hafta giydiğiniz kıyafetleri yıkamayın. Özellikle kot pantolon gibi, çok kirlenmeyen ürünler için aceleci olmayın. Bu sadece çamaşır için tasarruf önerisi değil böylelikle ürünler daha uzun süre dayanır ve yıpranmaz.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!