Duvar kağıtları dekorasyonun bir parçası olmakla birlikte hemen her alana da farklı bir dokunuş katıyor. Gittikçe artan kullanım alanları ile birlikte akıllara takılan duvar kağıdı bakımı ve temizliği konusu ise özellikle ev hanımlarının gündeminden düşmüyor. Duvar kağıtları vinil, kağıt esaslı, boyanabilir, doğal ve tekstil olmak üzere farklı özelliklerde üretiliyor. Bu özellikler dikkate alındığında duvar kağıtlarının bakımı ve temizliği de birbirinden farklı olabiliyor.

Duvar Kağıdı Cinsini Tanımalısınız!

Duvar kağıdınızın cinsinin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer hangi maddeden üretildiğini ve hangi özellikleri taşıdığını bilmezseniz temizliğinde de sorun yaşayabilirsiniz. Mesela kağıt esaslı olan duvar kağıtları çoğu zaman ince kağıtlardan ve kalitesiz olmalarından dolayı su ile temas ettiklerinde renkleri solabiliyor. Vinil ürünler silinebilir özellikte olabildiği gibi tekstil duvar kağıtları ise yıkanabilir özellikte olabiliyor.

Duvar Kağıdınızın Temizlik Önerilerini Okuyun!

Duvar kağıtlarınız duvarlarınıza döşenmeden önce size bir rulo üzerinde gelecektir. Bu ruloların üzerindeki bilgilerde duvar kağıdının temizliği ile ilgili bilgiler de yer almaktadır. Temizliğin ve bakımın nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri okumalı ve bu bilgiler doğrultusunda bakımını yapmalısınız. Aksi halde yanlış uygulamalar nedeniyle duvar kağıtlarınız çirkin bir hal alabilir.

Az Su Bol Temizlik!

Duvar kağıtlarının temizliği için bol bol su gerektiğini düşünüyorsanız bundan vazgeçin. Çünkü duvar kağıtlarının pek çoğunun ham maddesi kağıttır ve çok fazla su kağıdın yapısını bozar. Silinebilir özellikteki duvar kağıtlarınıza suyu iyice alınmış olan nemli bezlerle temizlik yapmanız gerekir.

Lekelere Kesin Çözüm!

Duvar kağıtlarınız mutfak gibi sürekli yağ ve ya leke olabilecek alanlarda bulunuyorsa ya da açık renk olduğu için aniden üzerine leke yapabilecek bir şey gelmişse kesinlikle leke çıkarıcı ilaçlar denemeyin. Çünkü bu deterjanlar duvar kağıdının rengini değiştirerek deforme olmasına neden olmaktadır. Bunun yerine 5-6 parçadan oluşan kağıt havluyu alarak yağ lekesi olan yerlere sürebilirsiniz.

Fırın kağıdı kullanmanız halinde de lekeleriniz çıkacaktır. Eğer duvar kağıdındaki inatçı lekeleri çıkaramıyorsanız sıcak ütü ile duvar kağıdına ütü yapın. Lekeler çıkmaya başlayacaktır.

Kurulamayı Unutmayın!

Duvar kağıtlarını sildikten hemen sonra mutlaka kurulamalısınız. Çünkü sildiğiniz bez ne kadar iz bırakmayacak kadar kuru olsa da duvar kağıtlarında kalan en ufak su damlası dahi ize neden olacaktır. Silinebilir olan duvar kağıtlarındaki lekeler daha belirgin olacağından dolayı kurulamayı ihmal etmeyin.

Bunlara Dikkat!

Tekstil duvar kağıtlarının temizliğinde ilk olarak elektrikli süpürge ile toz almanız gerekiyor. Çünkü bu duvar kağıtlarının üzerinde çok sık toz birikmesi yaşanıyor. Tozlarını çekmediğinizde ise nemli bezle birleşen tozlar duvar kağıdınızı lekeli hale getiriyor. Duvarda kullanılan bütün plastik kaplamalar ve hasır şeklinde olabilen desenlerde toz alma fırçası ile temizlendiğinde daha sağlıklı bir görüntü sunuyor.

Kaynak: https://www.evdema.com/m/duvar-kagidi/

Hoşunuza gidebilir