Sinir sıkışması vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Ve güçlü bir rahatsızlık hissi vermeye başlar.

Sinir sıkışması hareket mekanizmasını etkileyecek kadar güçlü olabilir. Bu durumun temel sebebi sinir ve dokularda baskı vb. sorunun ortaya çıkmasındandır.

Aynı şekilde kasılma sonucunda da sinir sıkışması görülebilir.

1. Sinir Sıkışması Neden Olur?

Sinir sıkışması, kas, kemik ve tendonların çeşitli nedenlerden ötürü hasara uğraması sonucu oluşan bir sinir hastalığıdır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olan bu hastalık, şiddetli ağrı ve hareket kabiliyetinin azalmasıyla kendini gösterir.  Tüm vücudu saran sinir sisteminin iki görevi vardır. Bunlardan birincisi; vücudun görevlerini beyne taşımak, ikincisi ise beynin görevlerini vücuda taşımaktır. Bu sayede vücut ve beyin koordineli bir şekilde faaliyetlerini sürdürür ve vücut günlük tüm aktivitelerini sorunsuz bir şekilde yerine getirir.

Ancak bu koordinasyonun bozulması halinde beyne giden iletilerde kopukluklar yaşanır ve buda sinir sıkışmasının ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Hayatının bir döneminde hemen hemen herkesin en az bir kez karşılaştığı bu durumun en büyük sebebi ise sinir sinyallerinin çok hassas bir yapıya sahip olmasıdır.

Yazar arada gezer tozar. İçerik üreticisi.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner