Özellikle internetin yaygınlaşması ile birlikte internet üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetleri de arttığından epostaların güvenli olması önem taşıyor. Bu durumda Yandex kullanmak isteyenler için de Yandex Mail güvenli mi sorusu öne çıkıyor.

Yandex Mail Nasıl Koruma Sağlar?

Yandex Mail güvenli şekilde eposta yönetimi sağlamaktadır. Bunun için eposta iletilerinin korunması adına eposta gönderinin gerçekliğini kontrol etmekte ve eposta kutusuyla da sadece güvenli bağlantı olan HTTPS bağlantısı üzerinden çalışma yapabilmeyi olanaklı kılmaktadır. Aynı zamanda eposta kutusunda yer alan tüm işlemlerin de ziyaret günlüğüne kaydedilmesini sağlar. Bu sayede kullanıcılar şüpheli bir işleme tanık olduklarında bunu ziyaretçi günlüğü üzerinden tespit edebilir.

Ayrıca Yandex Mail antivirüs programları ile gönderileri taramakta, spam mesajlara karşı da koruma sunmaktadır.

Yandex Mail Gönderici Kimlik Doğrulaması

Yandex Mail kimlik doğrulaması dijital imzaya göre göndericinin kimliğinin kontrolüne dayanmaktadır. Bu kapsamda eposta dijital imza bulunuyorsa, eposta sunucusundan da gönderim sonrasında ele geçirilmediği ve değiştirilmediği anlamı taşır. İmza sadece epostanın gönderilmiş olduğu sucunun yöneticisi tarafından da belirlenebilmektedir. Eğer kimlik doğrulaması yapılamıyorsa bu durumda göndericinin yanında uyarı işareti çıkar ve gönderen kişinin gerçek olup olmadığına dair şüphelerin olduğu ifadesi yer almaktadır.

Kimlik doğrulamasının da doğru olabilmesi adına DKIM teknolojisinin hem alıcı hem de gönderen tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Aksi durumda yanlış imza ile ilgili olarak mesaj doğru gönderenden gelen eposta için de gösterilebilmektedir.

Yandex Mail Ziyaret Günlüğü

Yandex Mail ziyaret günlüğü eposta hesabında yapılan değişikliklerin, geçmiş ve girişin yapıldığı IP adreslerinin kaydedildiği alanlardır. Bu bakımdan hesabı kimlerin kullandığını da öğrenmeniz kolaydır. Görünür bir değişiklik olmayan işlemler; okunmuş epostayı tekrar okumak, klasör açma gibi işlemler ise ziyaret günlüğünde yer almamaktadır.

Bunun dışında son 7 günlük yaklaşık olarak 2000 işlem ziyaret günlüğünden görüntülenmektedir. Ziyaret günlüğünün açılması için sayfanın alt kısmında yer alan Hesap Etkinlikleri bağlantısı seçilir. Ayrıca Ayarlar ve devamında Güvenlik sayfası üzerinden de ziyaret günlüğüne ulaşmak mümkündür.

Ziyaret günlüğünde geçerli olan IP adresinin yanında yakın zamanda hesaba ulaşmak için kullandığınız IP adresleri de listelenecektir. Ziyaret günlüğünde yer alan tüm veriler de tarihe göre sınıflandırılmaktadır. Listeden istenilen gün için ayrıntılı bilgileri görüntüleyebilmek için gerekli olan tarihi seçin. Listede işlem yapma saatinin değişikliğinin yapıldığı cihaza ait IP adresi ve işlem adı görüntülenecektir.

Güvenli Bağlantı Seçeneği

Yandex Mail güvenlik açısından aynı zamanda HTTPS desteği de sunar. Eposta kutusunun korunması için Yandex Mail sadece HTTPS protokolünü desteklemektedir. Bu protokol kişisel bilgilerin sunucuya şifrelenmiş halde aktarılmasını sağladığından bilgilerinizin güvenlik ve gizliliğini sağlamaktadır. Tüm modern tarayıcılarda desteklendiği için tarayıcı farkı olmadan bu bağlantı seçeneğini kullanmak mümkün olmaktadır.

Bu noktada kullanıcı da eposta kutusunu korumak için bağlantının HTTPS protokolü kapsamında oluşturulduğuna dikkat etmelidir. Bu protokolün olmadığı bağlantılarda eposta kutunuz riske girebilir. Bu yüzden desteklenmeyen bir internet servis sağlayıcısı kullanılıyorsa değişikliğe gidilerek destekleyici bir protokol seçilmelidir.

Yandex Mail her zaman güvenli bağlantı seçeneği sunar ve eğer Yandex Mail’e girildiğinde güvenli olmayan bağlantı seçeneği çıkıyorsa bu durum modemden, internet tarayıcısından ya da kullanıcının doğru adres girmemesinden kaynaklanabilir. Bu durumda da yapılması gereken gerekli antivirüs programları ile genel bir tarama yapmak ve devamında Yandex Mail’i kullanmaya devam etmektir. Ekte gelen dosyalar da Yandex Mail tarafından taranmaktadır ancak güvenliğin daha iyi şekilde sağlanması için bilinmeyen adreslerden gelen ekteki dosyaların dikkatli kullanılması tavsiye edilir.

Kaynak : https://giris.email/yandex-mail-giris/

Sık sık kamp yapar. Editör.
Hoşunuza gidebilir