İnsan vücudunda hücreler etrafında seyreden belirli bir cereyan vardır. Gün içerisinde kullanılan sentetik boyalı kıyafetler, plastik giyim malzemeleri ve stres gibi faktörlerden dolayı vücut bu durumu dengelemekte zorlanabilmektedir.

Vücuttaki Statik Elektrik Nasıl Atılır?

Bu yüzden bu gibi durumlarda bu elektrikten kurtulmak gerekiyor. Vücuttaki statik elektrik nasıl atılır faydaları nelerdir bunlara göz atacak olursak;

  • Vücutta artan elektronlar deri altında kasların yorulmasına neden olmaktadır.
  • Dolayısıyla bedende yorgunluk, kas ağrıları ve kramplar yaşanmaktadır.
  • Ayrıca kaslarda yaşanan bu yorgunluk zamana cilde yansır ve yaşlanma belirtileri gösterir.
  • Özellikle kadınlarda cilt sarkmalarının nedenlerinden birisi de budur.

Elektrik Atma Yolları

1)      Toprakla Temas

Gün içinde çeşitli sebeplerden dolayı elektrikle dolan vücudu bu iyonlardan kurtarmak içi ilk yol toprakla temastır. Çıplak el ve ayakla toprağa dokunmak bu elektriklerden kurtulmayı sağlıyor. Bu sayede kişiler üzerinde bulunan elektrik yükünden boşalarak rahatlama sağlayabiliyor.

2)      Su İle Temas

Toprak dışında vücuttaki statik elektrik nasıl atılır diyorsanız ikinci yolumuz sudur. Özellikle elektromanyetiğin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanlar duş alarak bu kirlilikten kurtulabilirler. Bu konu ile ilgili abdest almak dikkatleri çekiyor.  Gün içerisinde sıklıkla su ile temas edildiği için abdest alan bireylerin bu tarz elektrik yüküne yakalanma olasılıkları daha düşük olmaktadır. Özellikle günde 5 kez düzenli olarak su ile temas etmek ve el ayakların ovularak yıkanması ile statik elektrikten kurtulmak çok daha rahat oluyor.

  • Ayrıca tüm bunların dışında gün içinde sürekli asitli ve kafeinli içecek tüketimi yine elektrik yükü ile dolmayı tetikliyor.
  • Gün içerisinde sürekli elektronik eşyalara maruz kalmak ve radyasyon gibi etkenlerden dolayı yine elektrik yükümüz artıyor.
  • Özellikle yoğun geçen ve stresli günlerin ardından kişilerde meydana gelen baş ağrıları özellikle boyun ve omuzlarda sertlik elektrik yükü ile dolmuş olduğunun göstergesidir.
  • Tüm bunlardan yola çıkarak durumu şu şekilde özetleyebiliriz; vücuttaki statik elektrik nasıl atılır yada maruz kalmadan önlemek için gün içinde düzenli yürüyüş ve sık duş alma, abdest alma sayesinde birçok sebepten dolayı yüklenmiş olduğumuz bu elektrikten kurtulmak oldukça kolay ve rahattır.

Hoşunuza gidebilir