Sağlıklı yemenin ve beslenmenin bize pozitif etkisi olduğu ispatlanmıştır. Ancak kötü bir günün ardından bir kavanoz Nutella’ya dadanmamak zor olabilir.

Bu 9 basit yiyecek hem kilo dengenizi çok bozmayacak hem de moralinizi yükseltecek.

Ruh Halinizi İyileştirecek 9 Yiyecek

1. Çikolata

Çikolata içerisindeki antioksidan, magnezyum ve bazı besin değerleri sayesinde hem sağlıklı hem de bizi mutlu edecek mükemmel bir yiyecektir. Haftada 2-3 sefer yiyeceğiniz %70 bitter çikolata hem ruh haliniz hem de sağlığınız için çok iyi olacaktır.

2. Kahve

Kahve vücudumuza gün boyu enerji veren maddelerden birisidir. Ancak içerisindeki dopamin ve serotonin sayesinde negatif duyguları rahatlatarak bizi mutlu edecek etkiye sahiptir. İçerisindeki kafein de cabası.

3. Somon

Somon yemekleri sadece süslü restoranlar için değildir. Bu balık, ruhsal değişimlerden ve depresyondan korunmaya yarayan Omega 3 zenginidir. Cevizde de bulunan Omega 3, hafızanızı güçlendirir ve iyi bir odaklanma sağlar.

4. Yumurta

Hepimiz genelde nasıl pişerse pişsin yumurtayı severiz. Yumurta oldukça yüksek proteini ile kas oluşumuna fayda sağlar. Ayrıca D vitamini ile bağışıklığa güç verir. D vitamini depresif düşünceleri atlatmaya yardımcı olur ve kilo vermede de etkilidir.

5. Kırmızı meyveler

Kahvaltıda yoğurtla iyi giden bu meyveler vücuttaki şişkinliği ve depresyon oranını azaltıcı etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra hem cildinize iyi gelir hem de yaşlanmayı geciktirir.

6. Ceviz

Fındık ve benzeri kuruyemişler özellikle ceviz, sağlığa çok yararlıdır. Ayrıca içerisindeki melatonin sayesinde uykusuzluğa, kalp hastalığına, diyabete ve birçok soruna iyi gelir. Ayrıca stresle başa çıkmanıza da yardımcı olur. Saçlarınızı da daha ipeksi ve parlak yapar.

7. Avakado

Avokado, önemli bir ruh hali hormonu olan, serotonin içerir. Bu sayede mutlu olmanızı sağlar ve birçok faydası bulunur. Beyne iyi gelir, yorgunlukla savaşmaya yardımcı olur. Cildinize parlaklık verir.

8. Muz

Smoothielere çok yakışan ve enerji veren muz, içerdiği yüksek potasyum ile kalbe iyi gelir. Ayrıca B vitamini açısından zengin olması nedeniyle depresyonu azaltacak etkiye sahiptir.

9. Makarna

Makarna enerji vermesi nedeniyle sizi daha iyi hissettirecektir. Biraz makarna hem içerdiği compleks karbonhidratlar hem de seratonin ile ruh halinize fayda sağlayacaktır.

Hoşunuza gidebilir