Birçok bitkinin karışımından oluşan, İsveç Şurubu bazı kimselerce çok iyi bilinirken bazıları da hiç bilmez ama bilenler kullanıp çokça faydalarını görmüşlerdir.

Bir dönem ünlülerin dünyasında meşhur olsa da aslında temeli çok eskiye dayanır. Öyle ki büyüklerimiz vakti zamanında bir kaşığı yeter diye anlatırlardı.

İsveç iksiri diye de geçen bu karışım çok güçlüdür öyle ki birçok rahatsızlığa iyi gelir.

1. İsveç Şurubu Nasıl Hazırlanır?

Şimdi önemle belirtmemiz gereken bir nokta var. Bu şurup konyakla yapılıyor ancak alkol kullanmıyorsanız elma sirkesi de kullanabilirsiniz, birçok kişi tarafından denenmiştir.

Malzemeler: 6,5 gr. Melek Otu 7 gr. Mira 5,5 gr. Çedvar 3,5 gr. Centinyane 1 gr. Besbase 10 gr. Sarı sabır 1 gr. Safran 9 gr. Revent Kökü 2 gr. Domuz dikeni 1 gr. Sinameki 5 gr. Kakule 1 gr. Tarçın 10 gr. Kudret helvası 1 gr. Anason 1 gr. Kafur

Yukarıdaki tüm malzemeler 1 kg Konyak veya Elma Sirkesi ile karıştırılır. ağzı kapalı cam bir şişede 2 hafta ılık ortamda bekletilir.

Her gün çalkalanmalı ve ince bir süzgeçten 2 kere süzülerek koyu renkli cam şişsede muhafaza edilmelidir. Bu şurup bekledikçe faydası daha güçlü olur.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir