21 Ağustos 2017 günü ayın gölgesi Oregon’dan Güney Kaliforniya’ya kadar Amerika’nın üzerine vuracak. Ayın güneşi tamamen bloke edeceği bu rota üzerindeki tüm otellerin o tarih için rezervasyonları şimdiden dolmuş durumda.

Havayolları güneş tutulmasına denk gelen uçuşlarda promosyonlar yapıyorlar, hatta bir tanesi güneş tutulmasına özel izleme uçuş gerçekleştirecek. Milyonlarca Amerikalı, 8 Haziran 1918’den sonra ilk defa  iki kıyıdan da geçecek olan bu tutulmayı izlemek için yollara düşecek. Ayrıca tutulmaya özel partiler, festivaller, bir çok organizasyon da yapılıyor. Anlayacağınız güneş tutulması çılgınlığı her yerde. Ve bu ilk defa olmuyor!

Tutulmayı izlerken Paris,1911

Güneş tutulmasını çıplak gözle izlemek kesinlikle gözler için iyi ve güvenli değildir. NASA, sertifikalı tutulma izleme gözlükleri kullanılmasını öneriyor – en koyu güneş gözlüğü bile bu duruma çare olamıyor. 1918’de sertifikalı özel gözlükler olmadığı için o zamanlar önerilen izleme yöntemi dumanla karartılmış camlar kullanmakmış. Fakat günümüzde bu yöntemin ne kadar etkisiz ve gözlere zararlı olduğunu biliyoruz. Eskiden önerilen diğer bir yöntem ise rüzgarsız bir yerde tutulmayı bir kova su veya yağın yansımasından izlemekmiş (oldukça ilginç ve karartılmış camdan çok daha sağlıklı bir yöntem olduğu kesin).

İzleme yöntemi ne olursa olsun, her tutulmada olduğu gibi, bu tutulmada da insanlar aynı heyecanı yaşayacaklar. Bu heyecanı arttırmak amacıyla yüzyıl içinde yaşanan güneş tutulmalarını insanlar nerede ve nasıl izlemişler fotoğraflarla hatırlayalım istedik.

Güneş Tutulmasının Yüzyıllık Tarihi

Bir anne ve oğul tutulmayı izliyor (Bangkok, Tayland, 1995)
Tutulmayı izleyen ilkokul öğrencileri (Avustralya, 1910)
Polisler tutulmayı izliyor (Berlin, 1914)
Okul bahçesinde tutulmayı izleyen öğrenciler (Denver, 1979)
Bir aile tutulmayı izliyor (Philadelphia, 1932)
Empire State binasından tutulmayı izleyenler (New York, 1932)

Mutlaka okuyun: Tüm Zamanların En İyi Güneş Tutulması Videosunun Ardındaki Hikaye

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir