Fransa’nın Çevre Bakanı Nicolas Hulot, Fransa’nın 2040 yılına kadar tüm fosil yakıtlarla çalışan araçların kullanımını ortadan kaldıracağını açıkladı.

Yapılan bu açıklamanın, yeni başkan seçilen Emmanuel Macron’un 2050 yılında Fransa’yı ”sıfır-karbon” üreten bir ülke haline getirmek yolunda aldığı kararlar çerçevesinde olduğu belirtildi.

Sadece yasaklamakla kalmıyor, bir de parası olmayanlara benzinli arabalarını değiştirmeleri için para da veriyor!

Bakan açıklamasında bu kararın Fransız otomotiv üreticilerini çok ciddi bir sorumluluğun ve zorluğun altına attığını bildiklerini ancak hali hazırda bu hedefe ulaşmak için gereken planların üreticilerle birlikte yapılmaya başlandığını da söyledi.

Fransa 2040’da Benzinli Ve Dizel Araçları Yasaklıyor!

Planın bir ayağına göre, yeni araba alacak maddi gücü olmayan aile ve bireylere arabalarını değiştirmeleri için maddi destek yapılacak. Hatırlayacaksınızdır, Volvo da geçtiğimiz hafta 2019’dan itibaren sadece elektrikli araç üretimi yapacağını açıklamıştı. Bu haberin üzerine Fransız devletinin aldığı bu karar Avrupa’nın yenilenebilir enerji konusunda iyi hedefler koymaya başladığını gösteriyor.

Fransa 2040’da Benzinli Ve Dizel Araçları Yasaklıyor

ABD Başkanı Trump’ın geçtiğimiz ay tek taraflı olarak ortadan kaldırdığı Paris Anlaşması uyarınca Fransız hükümetinin önümüzdeki dönemde de bir takım ciddi önlemler açıklayacağı da ayrıca alınan bilgiler arasında. Fransız Cumhurbaşkanı, Paris Anlaşması’yla taşıdıkları iklim değişikliğine karşı liderlik bayrağını kimseye kaptırmamaya kararlı gibi gözüküyor.

”Küresel ısınmayı yavaşlatacak önlemlerin Fransız halkının hayat kalitesini arttıracağını düşünüyoruz” diyor Macron. Bu konuda yalnız da değiller. Hollanda ve Norveç de son dönemde benzer kararlara imza attılar.

Darısı başımıza. Güzel yaylalarımız ve doğamızı kirletmeden de enerji elde edebiliriz. Bu konuda devlet millet el ele hareket etmeli ve kaynaklarımızı tüketmeden, sürdürülebilir bir yaşama geçmeliyiz.

Hoşunuza gidebilir