Survivor, hepimizin bildiği gibi günümüzde Türkiye dahil bir çok ülkede izlenme rekorları kıran bir televizyon programı. Survivor’ın geçmişi tam olarak 1992 yılına dayanıyor.

İlk kez İngiliz yapımcı Charlie Parsons tarafından İngiltere’de Planet 24’te yayınlanan Survivor, şimdiki format yapısına 1997’de İsveç kanalı Sveriges Television ile geliyor.

Hiç Tanımadığınız 6 Survivor Şampiyonu

Survivor dünya tarihinde yayınlanmış muhtemelen en zorlayıcı yarışmalardan da birisi. Genelde ünlüler veya gönüllülerin yarıştığı bu yapımın başka ülkelerden “Hiç Tanımadığınız 6 Survivor Şampiyonu” listesi aşağıda. Bakın bakalım Survivor Türkiye 2017 yarışmacıları ile bir benzerlikleri var mı?

1. Sandra Diaz-Twine – İnci Adaları ve Kahramanlar vs Kötüler Kazananı

Amerika Survivor’ının yirminci sezonunu kazanan Sandra’nın rakipleri arasında profesyonel boksçu olan ve 46 maçta 46 galibiyet ile yenilmeden emekli olan Joe Calzaghe bulunuyordu. Hem adadaki sosyal hayatıyla hem de oyunlardaki mükemmel stratejileri sayesinde birinci olmayı başardı.

Sandra’nın insanları iyi okuması onun en güçlü tarafıydı. Rakiplerden olan Russel’ı çok iyi sezdi ve rakiplerini birbirlerine düşürmeyi başardı. Sandra iyi bir lider değildi. İttifak kurulacak biri de değildi. Sandra hep Sandra’yı oynadı. Bu sayede her zaman doğru olanı yaptı ve kazanmanın formülünü çözerek zafere ulaştı.

2. Kim Spradlin – Survivor One World Kazananı

ABD Survivor’ının yirmi dördüncü sezonunda birinci olan Kim, doğru verdiği kararlar, oyunlardaki başarısı ve Sandra gibi kendisini çok öne çıkarmak yerine herkesin birbirini yemesini izlemesi sayesinde zafere koşmayı başardı. Kim, Survivor tarihinin en iyilerinden birisi olmasıyla birlikte diplomasi yetenekleri sayesinde doğru hamleler yaptı ve sezonun sonunda şampiyon olan isim oldu.

 

 

3. James “J.T” Thomas – Survivor Tocantins Kazananı

Adada güçlü bir sosyalliğe sahip olan James, diğer oyuncuların birbirlerini sabote etmesi sayesinde hızlıca öne çıkmayı başardı. Karizması ve cazibesi sayesinde çaba harcamadan herkesin güvenini kazandı ve iyi ittifaklar kurmayı başardı. J.T. hem stratejik kararları hem de sertliğini kaybetmemesi nedeniyle çok ilgi gördü. Hatta J.T., mükemmel oyuncu diyebileceğimiz ilk yarışmacıydı. Koca sezon boyunca bir tane bile eleme oyu almadan tüm sezonu bitirerek zafer tacını taktı.

 

4. Mike Holloway – Survivor Worlds Apart Kazananı

Çok dişli ve meydan okumaktan hiç çekinmeyen bir yarışmacı olan Mike Holloway,  sezonun ikinci yarısında dengeyi biraz kaçırarak tam bir halk düşmanına dönüştü. Ancak birleşime kadar kendini bir şekilde ileri götürmeyi başardı. Halk karşısında çok tökezledi ve yarışmanın sosyal ilişkiler tarafında tam bir başarısızlık hikayesiydi. Yine de oyunlardaki başarısı ve doğru seçtiği rakipleri sayesinde önce finale kaldı sonra da zafer kupasını kaldırdı.

 

5. Earl Cole – Survivor Fiji

Eğer Earl Cole Survivor’ın başka bir sezonunda yer almış olsaydı muhtemelen tüm zamanların en büyük şampiyonlarından biri olacaktı ancak Fiji sezonu fanlar tarafından kusurlu ve kötü bir sezon olarak akılda kaldı. Buna rağmen tüm sezon boyunca hem iyi hem akıllı hem de yumuşak karakter olması nedeniyle kendini unutturmayarak kişilik bakımından sezonun en iyisi olduğunu ispatladı.

Earl, Survivor stratejilerinde çalışmak konusunda mükemmel bir liderdi. Hem liderlik vasfı hem de kişiliğiyle kendini finalde bulan Earl, oyundaki başarısını da cebine atarak kazananlar arasına kendi adını yazdırdı.

6. Jeremy Collins – Kamboçya – İkinci Şans Kazananı

Survivor’un en stratejik sezonlarından birinde kendini göstererek birinci olmuş bir yarışmacı Jeremy Collins. Elemeye çıkmadan finale kadar gelebilen nadir isimlerden birisi olan Jeremy etrafındaki insanlar arasında iyi bir bağı olmasıyla kazancına kazanç katmıştır.

Survivor’un en başarılı isimlerinden birisi olan ve juri tarafından finalde çok beğenilen Jeremy, kurduğu sosyal çevrenin iyi yönetimi sayesinde finalde kazanmayı başardı.

Hoşunuza gidebilir