İş dünyasında sosyal medya platformu denildiğinde akla ilk gelen platform tabii ki LinkedIn olacaktır. Bu platform üzerinde sadece iş çevrenizle kaliteli zaman geçirmiyor, aynı zamanda yeni iş imkânlarıyla da karşılaşabiliyorsunuz.

Bu yüzden etkili bir LinkedIn profiline sahip olmanız büyük önem teşkil ediyor. Peki, etkili bir LinkedIn profili nasıl oluşturulur?

LinkedIn, 2002 yılında kurulmuş olan ve günümüzde milyonlarca aktif kullanıcıyı bünyesinde barındıran en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Esasında iş dünyasına hitap etmesi yönüyle diğer sosyal medya platformlarından ayrılır. Zira burada sadece çevrenizdeki insanlar ile eğlenceli vakit geçirmenin yanında, aynı zamanda profesyonel kimliğinizi kullanarak yeni iş fırsatlarıyla karşılayabiliyorsunuz. Bu yüzden LinkedIn üzerinde kendinizi etkili bir şekilde insanlara tanıtmak büyük önem arz ediyor.

Sosyal medya dünyasında birden çok platform üzerinde bulunabilirsiniz. Instagram üzerinden eğlenceli ve en güzel fotoğraflarınızı paylaşabilir, Twitter üzerinden kısa açıklamalar ile dünyaya hitap edebilirsiniz. LinkedIn üzerinde ise kendinizi birden çok kurumsal firmanın sahipleriyle bir toplantı içerisindeymiş gibi düşünerek yer almanızın, sizin açınızdan oldukça faydalı olabileceğini unutmamalısınız.

Profesyonel Bir LinkedIn Hesabı Oluşturmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Etkileyici Bir Profil ve Arka Plan Fotoğrafı Seçin

LinkedIn üzerinde de farklı sosyal medya platformlarında kullandığınız en güzel fotoğrafınızı ve eğlenceli bir arka plan resmini kullanabilirsiniz. Ancak baştan söyleyelim LinkedIn aslında böyle bir platform değil.

LinkedIn üzerinde selfie fotoğrafınızı asla paylaşmayın!

Çünkü böyle bir durum aslında profesyonellikten oldukça uzaktır. Çalışma ortamınızda çektirdiğiniz sade bir fotoğraf ve sadeliğin ön planda olduğu etkileyici bir arka plan resmi başlangıç için oldukça yeterli olacaktır.

Doğru Bilgiler ile Profilinizi Tamamlayın

LinkedIn’e üye olduğunuzda sadece çalıştığınız şirketi ve bu şirkette sahip olduğunuz ünvanı yazarak öylece bırakmayın. Sizin tam olarak nasıl biri olduğunuzu ve hangi niteliklere sahip olduğunuzu profilinizde doğru bir şekilde belirtin. Özellikle “Özet” kısmı bu nitelikleri detaylandırmanız için oldukça etkili bir alandır. Bu alana geçmişte neler yaptığınızı ve gelecekle ilgili hangi hedefleri kendinize koyduğunuzu açık bir şekilde yazabilirsiniz.

Ağınıza Doğru İnsanları Alın

LinkedIn üzerinden iş fırsatları yakalamak elbette mümkündür. Ancak bu iş fırsatları maalesef kendiliğinden oluşmuyor. Bunun için LinkedIn ağınızı mümkün olduğunca doğru insanlarla genişletmeniz gerekiyor.

Platform üzerindeki ağınıza herkesi kabul etmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Ağınıza aynı sektörde çalıştığınız, eski iş arkadaşlarınız, hedeflerinizle ilgili veya ilgi duyduğunuz sektörlerde bulunan insanları alabilirsiniz. Etkili bir ağ oluşturmanın faydasını eminim uzun vadede fazlasıyla göreceksiniz.

Nitelikleriniz ve Hizmetlerinizi Güncel Olarak Sunun

LinkedIn profilinize özgeçmiş eklemek kadar, niteliklerinizi ve hizmetlerinizi güncel olarak sunmak da oldukça önemlidir. Özellikle şirketiniz varsa veya serbest olarak çalışan biriyseniz daha yaptığınız projelerinizi, güncel çalışmalarınızı ve hizmetlerinizi LinkedIn üzerinden insanlara sunmanız gerekir. Bunun için hizmetlerinizi ve çalışmalarınızı güncel olarak tuttuğunuz bir web sitesi oluşturmak en iyi yöntemlerden birisidir.

Becerilerinizi Onaylatın

LinkedIn üzerinde özellikle ülkemizde es geçilen güzel bir özellik mevcut. Profilinizde yer alan becerilerinizi başka kişiler onaylayabiliyor. Bunu bir çeşit referans olarak algılayabilirsiniz. Eski çalışma arkadaşlarınızın veya yöneticilerinizin sizin profilinizde yer alan becerilerinizi onaylaması, oldukça güçlü bir etki bırakacaktır. Tabii burada onaylayan kişilerin profilleri de büyük önem taşıyor.

Yayınlarınız ile Gündemde Kalın

LinkedIn sadece profil oluşturarak özgeçmişinizi insanlara sunduğunuz bir platform asla olmadı. Burası aynı zamanda oldukça sıkı iletişimlerin ve paylaşımların döndüğü bir sosyal medya platformudur. Bu yüzden profiliniz ile yapacağınız aktif paylaşımlar büyük önem taşımaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu var.

Sadece paylaşım yapmak ve aktifliği korumak amacıyla paylaşımlar yapmaktan kaçınmalısınız. Daha sektörünüzle ilgili olan güncel bilgileri paylaşmanız, sizin sektörünüzde ne kadar profesyonel olduğunuzu yansıtacaktır.

Etkileşime Girmekten Kaçınmayın

LinkedIn platformunun aynı zamanda oldukça etkili bir sosyal medya platformu olduğunu daha önce söylemiştik. Eğer etkili bir profil ve ağ oluşturduysanız, beklemenin bir anlamı yok. Çünkü ağınızdaki insanların sizi tesadüfen fark etmesi mümkün değildir. Bu yüzden ağınızdaki insanların paylaşımlarını beğenmekten ve yorum yapmaktan kaçınmayın. Ancak etkileşime girerken resmi bir üsluba sahip olduğunuzdan emin olun!

Sektörün Önde Gelen İsimlerini Takip Edin

LinkedIn global bir sosyal medya platformu. Yani burada birçok sektöre yön veren, büyük firma yöneticileri ve kurucularının da profilleri mevcut. Bu insanları takip etmek hem sektörde güncel bilgilere ve gelişmelere erişmenizi sağlayacaktır hem de profilinizin çok daha etkili görünmesine yardımcı olacaktır.

Biliyoruz bu insanlar ile etkileşime girmek oldukça uzak görünebilir. Ancak yine de profesyonel bir yorum ile bu insanlarla da iletişime geçmekten geri durmayın.

Eksikleriniz Konusunda Dürüst Olun

Başka sosyal medya platformlarında kendinizi biraz abartı gibi göstermeniz hoş karşılanabilir. Ancak LinkedIn böyle bir ortam değildir. Çünkü LinkedIn demek, iş dünyası demektir! İş dünyası da maalesef yalanları ve abartıları kaldırmaz. Elbette bazı konularda eksikleriniz olabilir. Kendinizi geliştirmeniz gereken alanlar olabilir. Ancak bunları dürüst bir şekilde profilinizde yer verdiğiniz zaman emin olun günün sonunda kazanan siz olacaksınız.

Bu yazımızda iş dünyasının sosyal medya platformu olan LinkedIn konusunda bazı detaylara ve bu geniş dünyanın içeriğine biraz değindik. Nasıl profesyonel bir profil oluşturabileceğinize dair ipuçlarına yer verdik. LinkedIn uzaktan bakıldığı zaman biraz göze korkutucu gelen bir platform olabilir. Ama emin olun içine girdiğinizde ve alıştığınızda çıkmak istemeyeceğiniz bir platform haline gelecektir.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner