Yakın zamanda yapılan bir araştırma, daha lezzetli olsun diye salatanıza ektiğiniz veya patates kızartmasına attığınız deniz tuzunun içinde mikroplastik denen küçücük plastik parçaları olabileceğini söylüyor.

Bilim insanları Yeni Zelanda, İran, Fransa, Avustralya, Japonya, Malezya, Portkeiz ve Güney Afrika gibi bir çok ülkeden 16 popüler deniz tuzu markasını test etti. Her örneğin içinden mikroplastik çıktı. Bu da çok şaşırtıcı değil çünkü mikroplastikler okyanus yüzeyinde yüzerek her yere gidebilir ve tuz kevgirlerine takılabilir.

Bu durum hemen harekete geçilmesi gereken bir durum olsa da tuzda rastlanan mikroplastik oranı çok düşük.

Profesör Tamara Galloway “Bulunan mikroplastikler çok düşük seviyede.” diyor ve ekliyor “Eğer bir kişi tuz çeşidi olarak sadece deniz tuzu kullanmayı tercih ederse, bu kişi yılda ortalama 37 partikül mikroplastik tüketmiş olacak.”

Son yıllarda deniz tuzu yeni gıda trendleri arasına girdi ve hem tuzlu hem de tatlılarda çok fazla kullanılmaya başladı. 2013’te gıda endüstrisindeki bir şirketler grubunun yayınladığı bir raporda, deniz tuzu kullanımının 2008 ve 2012 yılları arasında %700 arttığı belirtildi. Sadece 2010 yılında 1,350 gıda ürünü içerisinde deniz tuzu ekledi – örneğin fast food zinciri Wendy’s, halka ilişkiler kampanyasının bir parçası olarak daha “doğal” yiyecekler satmak için patates kızartmasına deniz tuzu ekledi.

Galloway, mikroplastiklerde bulunan polimere genellikle okyanusa atılan yiyecek ve içecek paketlerinde sıklıkla rastlandığını söyledi. Her yıl ortalama 12 milyon ton plastik denize atılıyor ve deniz canlıları da endişe verici derecede bu plastik parçalarından besleniyor.

“Sahil kesiminde bir yerde yiyebileceğiniz ortalama bir tabak midye veya istiridyede 50 partiküle kadar mikroplastik içerebileceği hesaplandı.” diyor Galloway. “Sürekli ve düzenli olarak deniz mahsülü tüketen bir kişinin yılda 11,000 partiküle kadar mikroplastik tüketebileceği tahmin ediliyor.”

Mikroplastik yemenin vücudumuza ne yaptığı konusunda henüz çok az bilgi olduğu için, bir sonraki sefer aklınızdan deniz mahsülü yemek geçtiğinde bu fikirden vazgeçmeli misiniz bunu söylemek zor.

“Sağlık açısından nasıl etkileri olabileceğini bilmediğimizi vurgulamak önemli. Bilmiyoruz çünkü henüz bununla ilgili araştırma yapılmadı.” diyor Profesör Galloway.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir