Günümüzde birçok araç sahibi, klima kullanma konusunda net bir bilgi sahibi olamamaktan yakınmaktadır.

Araba klima kullanımı hususunda tüm merak edilen detayları Hayat Bilgileri sizler için hazırladı.

Bu sayede yakıt tüketimini arttırmadan, ürünlerden %100 performans elde edebileceğiniz bazı ayrıntıları kaleme alıyoruz! Otomotiv mühendisleri tarafından altı çizilen bu detayları göz önünde bulundurmanız durumunda klimaları en verimli şekilde kullanmak sağlanabilmektedir.

Arabanızın Klimasını Doğru Kullanmanız İçin İpuçları!

1.Araba çalışmıyorken klima açmayın!

Düşülen en büyük hatalardan bir tanesi bu! Araba klima kullanımında, araç henüz çalışır durumda değilken kontağı açmak ve daha sonrasında klimayı aktif etmek, klimanın verimli çalışmasına engel olur ve aküden enerji çeker. Bu da zamanla akülerin bitmesine ve araçların yolda kalmasına neden olabilir. Araba çalışır durumdayken klimayı açmanız durumunda ise motor hızlandıkça, klima kompresörüne verilen güçle beraber arabanın içerisi daha iyi soğutulur. Yani arabaya binmeden çalıştırılan klima sadece yakıt ve zaman kaybetmenize neden olmaktadır.

Arabanın çok sıcak olduğu durumlarda ise klimayı 30 saniyeliğine çalıştırmak ve arka camları açmak, tüm sıcak havanın dışarı püskürtülmesine olanak tanır. Ön kısım yerine arka camı açarak klimadan gelen soğuk hava dalgalarının arkada toplanıp dışarı atılmasını sağlar.

2.Klimanızı Düşük Verimde Çalıştırın!

Araba klima kullanımı konusunda bir diğer merak edilen ayrıntı ise klimanın kaç derecede çalıştırılacağı! Klimayı en düşük sıcaklıkta / soğuklukta çalıştırmak, daha verimli çalışmasını sağlar ve ek olarak yakıttan tasarruf etmenize olanak tanır. Derece arttıkça, klimanın havayı yeniden ısıtıp veya soğutması durumu, gerektiğinden daha fazla yakıt yakmanıza neden olmaktadır.

3.Devir Daimden Uzak Durun!

Özellikle arka kısımda yolcu taşıyorsanız devir daimi kapatmak doğru bir hareket olacaktır. Çünkü bu durum, aracın ön kısmındaki havayı alır ve arka tarafa püskürtür. Bu da ön kısım soğurken, arka kısımda yer alan havanın eksilmesine ve daha sıcak olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden devir daim özelliği kapalı tutulan klima ile tam verim almak mümkün olabilmektedir.

4.Start / Stop Özelliklerini Kapatın!

Arabada Start / Stop özellikleri varsa, bu özelliği kapatmak sıcak zamanlarda klimanın daha verimli çalışmasına olanak tanır. Yakıt tasarrufu sağladığı düşünülen bu durum, araç durduğu zaman klimanın kompresörünü de durdurmakta ve sıkışık trafikte klimanın verimsiz bir şekilde çalışmasına sebebiyet vermektedir. Araba klima kullanım hususunda önem arz eden detaylardan bir tanesi!

5.Filtreleri Düzenli Olarak Temizletin!

Araç hava filtresinde kir varsa, hava akımı engellenmiş olabilir. Bu da klimanın işini daha fazla güçleştirmektedir. Arabalarda yer alan hava filtresini kontrol etmek kolay olmasından dolayı, her araçta olmayan bu özellik genelde torpido arkasında yer almaktadır. Kirli olduğu durumlarda ise mutlaka servise gidip, aracınızın klimasının dönemsel bakımlarını yaptırmak çok büyük önem taşımaktadır.

Mutlaka Okumalısınız > Arabanın Motorunu Çalıştırdıktan Sonra Klimayı Açmanın Tehlikesini Biliyor Musunuz?

Hoşunuza gidebilir