Kirazı ister elde tüketin, ister en sevdiğiniz tatlıyı süslemek için kullanın, ister pişirin, kirazlar yazın vazgeçilmezidir. Bununla birlikte, bu lezzetli mevsim meyveleri, tatlıya düşkünlüğünüzü tatmin etmekten çok daha fazlasını yapabilir.

Uzman diyetisyenlere göre, bu lezzetli meyveleri yemenin en deneyimli kiraz bilenlerinin bile bilmediği şaşırtıcı bir faydası var.

Kirazın şaşırtıcı bir yararı, eklem ağrısını ve inflamatuar artritten kaynaklanan şişmeyi hafifletmesidir. Antioksidanlar olarak bilinen ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek yüksek derecede anti-inflamatuar besinler içerirler.

1. Kirazla ilgili yapılan bir araştırma

Kirazların osteoartrit ağrısı üzerindeki etkinliğini test etmek için yayınlanan 2013 tarihli bir çalışma, osteoartritli 58 diyabetik olmayan yetişkine iki adet 8 oz kiraz verdi. Altı hafta boyunca her gün içilecek bir şişe vişne suyu veya plasebo etkisi yapacak farklı bir içecek verildi.

Altı haftalık süre sona erdikten sonra denekler tedaviye bir hafta ara verdiler ve ardından tedavi planlarını değiştirdiler. Araştırmacılar, etkinin plasebo grubundan sadece biraz daha belirgin olmasına rağmen, vişne suyunun incelenen osteoartrit hastaları arasında bir miktar semptom rahatlaması sağladığını buldu.

Araştırmacılar ayrıca, vişne suyu tüketiminin, vücuttaki iltihabı gösterebilen bir protein olan yüksek hassasiyetli C-reaktif proteinin (hsCRP) düşük seviyeleri ile bağlantası olduğunu buldular. Genel inflamasyonu ve osteoartrit semptomlarını azaltmanın yanı sıra, uzun vadede artritli bireyler arasında daha fazla hareketliliğe yol açabilir. Yapılmış 2008 tarihli bir araştırma, daha yüksek hsCRP düzeylerinin, 40 ila 67 yaş arasındaki kadınlarda daha düşük tibial kıkırdak hacmi ile bağlantısı olduğunu ve bunun zamanla hareket kaybına yol açabileceğini buldu.