İnsan vücuduna onlarca etkisi olan alkali su özellikle zayıflamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılır.

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı zayıflamak isteyen kişilerin diyetlerine destekleyici olarak kullanması kısa zaman içerisinde istedikleri ideal kiloya ulaşmalarını sağlar. Ancak hazırlanacak olan bu su karbonatlı alkali su ve limonlu alkali su olarak ikiye ayrılır.

Karbonatlı Alkali Su Yapımı

Karbonat yüksek alkali içeriğe sahip olduğu için suya katılarak alkali su elde edilir. Bu karışım için 2 litre suya 1 tatlı kaşığı karbonat katarak iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı her sabah kahvaltıdan önce 1’er bardak olarak tüketmelisiniz. Ancak böbrek yada tansiyon hastaları için önerilmeyen alkali su yüksek sodyum yani tuz içeriğine sahiptir.

Limonlu Alkali Su Yapımı

Anyonik bir meyve olan limon su ile karıştırılıp içildiği zaman vücutta reaksiyona girer ve vücut bu suyu sindirdiği zaman ise su alkali hale gelir. Direkt olarak alkali olmayan limon + su karışımı vücudun yardımı ile alkali hale gelir. Yine 2 litre su içerisine 8 dilim limon koyarak 10 yada 12 saat bekletin. Bu şekilde hazırlanan limonlu alkali su içerisine isteyen kişiler içmeden yarım saat önce 1 yemek kaşığı himalaya tuzu katabilir.

Alkali Suyun Faydaları

Yukarıda belirtilen şekillerde hazırlanan alkali sular vücutta hemen hemen aynı etkiyi yaratırlar. İnsan vücudunun pH değeri bazik değere daha yakındır. Ancak yenilen bazı besinler vücudun asidik değere yaklaşmasına neden olur. Özellikle kanser hücreleri sadece asidik ortamda oluşabildiği için bazik değere sahip olan vücutlarda kanser görülme riski oldukça azdır. Hazırlanan karbonatlı alkali su yada limonlu alkali suyun şu faydaları bulunuyor;

  • Vücudun bazik değere yaklaşmasından dolayı sindirim sistemleri ve direkt olarak bağırsakların düzene girmesi sağlanır.
  • Solunum sistemi için akciğerlerin temizlenmesinde yardımcı olan alkali su aynı zamanda astım hastalarına da iyi gelir.
  • Metabolizmanın hızlanmasını sağladığı için böbreklerin çalışmasına yardımcı olur ve vücuttaki istenmeyen maddelerin atılmasını sağlar.

Bunlar gibi daha onlarca faydası bulunan limonlu alkali su yada karbonatlı alkali su insan vücudunda aynı etkiyi yaratır.

Hoşunuza gidebilir