Uzun süre hareketsiz kaldığınızda vücudunuzun bazı bölgelerinde uyuşma veya karıncalanma hissedebilirsiniz.

Hareket etmeye başladığınızda bölgede karıncalanmanın olduğunu fark edersiniz. Herkesin çok sık yaşadığı bu durumun nedenlere birçok kişi tarafından bilinmiyor. Dönem dönem hissettiğiniz o sevimsiz hisse yakından bakalım.

Uyuşma ve karıncalanma hissi genellikle ellerinizde, kollarınızda, bacaklarınızda ve ayaklarınızda hissedilir. Vücudunuzun farklı bölgelerinde de hissedebileceğiniz bu duruma “karıncalanma” denmesinin sebebi bir sürü karıncanın o bölgede gezdiğini hissetmenizdir. Bu durum genellikle ortaya herhangi bir belirti göstermeden, doğrudan çıkar. Genellikle uzun süre hareketsiz kalmanın bir sonucudur. Her zaman ağrıya ve sancıya neden olmasa da, rahatsızlık hissi oluşturur.

1. Uyuşma neden olur?

Herkesin hayatında en az bir kere yaşadığı uyuşma ve karıncalanma genellikle uzun süre aynı pozisyonda kaldığınızda olur. Bacak bacak üstüne atıldığında veya bir kolunuz başının altında kalacak şekilde saatlerce uyuduğunuzda uyuşma hissetmeniz normaldir.

Genellikle sinirlere fazla baskı uygulandığında gerçekleşen bu durum aynı zamanda sinir yaralanması ve tümör gibi rahatsızlıkların bir belirtisi de olabilir.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir