The common, over-the-counter drug ibuprofen may hold promise in reducing inflammation in lungs as we age. Researchers at The Ohio State University Wexner Medical Center fed ibuprofen to older mice for two weeks and saw a dramatic reduction in inflammation in lung tissue. See how that could translate into benefits for humans, here: bit.ly/XWZjKU

Doktorlar, 40 yaş üzeri herkesi, en yaygın ağrı kesiciyi kullanmamaları konusunda uyarıyor. Bu ağrı kesici Ibuprofen ve doktorlar neden sürekli uyarıyor sizinle paylaşıyoruz.

Ibuprofen Konusunda Uzmanlar Uyarıyor

40 yaş ve üzeri kişilerde Ibuprofen’in zararları faydalarını aşabilir. Geçici olarak baş ağrısını azaltsa da, kalp rahatsızlığına yol açmaya değer mi? 2005’ta FDA’nın yayınladığı uyarıda Ibuprofen’in kalp hastalığı riskini ciddi derecede arttırdığı açıklanmıştır. Kısa vadeli kullanımda bile bu riskin mevcut olduğunu söylemişlerdir.

FDA’ya göre: “Risk, Ibuprofen kullanılan sürenin uzunluğuna göre artar. Halihazırda bir kalp rahatsızlığınız olması gerekmiyor, ama varsa bu durum riski daha da arttırır. Bu riskler Ibuprofeni özellikle 40 yaş ve üzeri hastalar için daha da tehlikeli kılar – bu yaş kalp hastalıklarının roket hızıyla baş gösterdiği yaşlardır. “

Ibuprofen kalp krizi riskini %20 oranında arttırabilir. Bu tür sağlık uyarıları 10 milyon hastanın dahil olduğu analizler sonucu yapılmaktadır. Bu tür ilaçlar ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar grubuna girer. Baş ağrısından kurtulmak için kalp krizi riskine girmek akıl karı değildir. Ağrı kesici bir çok doğal ve sağlıklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birini tercih etmek sadece baş ağrınızı geçirmekle kalmaz, genel sağlığınıza da faydalı olur.

Hoşunuza gidebilir