Tüm temizlik malzemeleri toksik kimyasal maddeler içerir. Bunlar hem evin havasını kirletir hem de sağlığa zararlıdır.

Evlerimiz, hayatımızı kolaylaştırmak için tasarlanmış ama aslında çok tehlikeli temizlik malzemeleriyle doludur.

Evlerimizi temiz ve daha sağlıklı hale getirmek için bu malzemelerin kullanımını azaltmalıyız. Bunları kullanmazsam evi nasıl temizleyeceğim diye soruyorsanız size kimyasal içermeyen 10 temizlik yöntemi sunuyoruz.

Banyo fayanslarını ve derzleri temizleme

Banyo fayanslarını ve derzleri temizleme

Sirke ve karbonat karışımıyla fayansları ve derzleri kolayca temizleyebilirsiniz. Karışımı kirli yerlere dökün ve birkaç dakika bekletin. Suya durulayın ve kuru bir bezle silin.

Camlardaki kir ve çamur lekelerini çıkarma

Camlardaki kir ve çamur lekelerini çıkarma

Camlarınızı lekesiz parlaklığa kavuşturmanın en basit yolu su ve amonyak ile temizlemektir (1 ölçü amonyak 10 ölçü su). Bu karışımla camları sildikten sonra tercihen mikro fiber bezle veya gazete kağıdıyla camları kurulayın.

Camları temizlemenin başka bir yolu da çiğ patates kullanmaktır. Patatesi ikiye bölün ve camlara sürün. Temiz bir bezle camları silin.

Yerleri parlatma

Yerleri parlatma

Parke zeminleri su ve sirke karışımıyla temizleyerek onlara yeni gibi bir parlaklık kazandırabilirsiniz. 1 litre suya 60 ml sirke ekleyin ve parke temizleyiciniz hazır. Yerler fayans ise kaynamış su kullanın.

Çamaşır makinasının kirecini çözme

Çamaşır makinasının kirecini çözme

Çamaşır makinanızın düzgün çalışması ve ömrünün uzaması için düzenli olarak kireçten arındırmanız gerekir. Bunun için makina boşken 80 gr sitrik asit koyun ve en yüksek derecede çalıştırın, bırakın kendi kendini temizlemesin.

Aynaları parlatma

Aynaları parlatma

Camları temizlemek için kullandığınız karışıma (1 ölçü amonyak 10 ölçü su) 2 yemek kaşığı alkol ekleyin ve aynaları bu karışımla temizleyin.

Kesme tahtalarını temizleme

Kesme tahtalarını temizleme

Kesme tahtasını temizlemek ve mikroplardan arındırmak için, yarım limonun kesik tarafıyla tahtanın her tarafını ovun, üzerine iri taneli tuz serpin ve 5-10 dakika öyle bekletin. Daha sonra limonun diğer yarısıyla tahtayı tekrar ovun. Ilık suyla tahtayı durulayın.

Halıdaki kirlerden kurtulma

Halıdaki kirlerden kurtulma

Halıları temizlemek için halının yüzeyine karbonat ve mısır nişastası serpin ve 15 dakika bekletin sonra elektrik süpürgesiyle temizleyin. Bu yöntemle halıda biriken tozlardan ve kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulma

Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulma

Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmak için eşit miktarda su ve limon suyunu karıştırarak kullanın. Karışıma az bir miktar karbonat da ekleyebilirsiniz, kirlerin daha kolay çıkmasını sağlar.

Duşakabin kapılarını ve duş fayanslarını temizleme

Duşakabin kapılarını ve duş fayanslarını temizleme

Duş kapılarındaki ve fayanslarındaki kir ve küf lekelerini karbonat ve limon kullanarak temizleyebilirsiniz. Islak bir diş fırçasını karbonata batırıp fayansları fırçalayın. Daha sonra temiz su ile iyice durulayın. Haftada bir bu yüzeyleri yarım limon ile ovalayın, 10-15 dakika bekletin, suyla durulayın ve bir bezle kurulayın.

Fırını yeni gibi parlatma

Fırını yeni gibi parlatma

Yarım bardak suya 1 bardak karbonat koyun ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz macunu fırın tüm iç yüzeyine sürün ve 15 dakika bekletin. Sonra iyice durulayın ve temiz yumuşak bir bezle silin.

Bir sprey şişesine beyaz sirke doldurun, fırındaki kirli bölgelere eşit miktarda sıkın ve 15 dakika bekletin, temiz kuru bir bezle silin.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir