Uyku sorunu genellikle yetişkin sorunu gibi görünse de aslında en çok çocukların yaşadığı bir sorundur. Ve buna bağlı olarak aileleri de etkileyen bir durum aslında.

Günümüzde çocuklar sürekli ev içinde yorulmadan günlerini geçirdiklerinden dolayı genellikle yorulmazlar ve uykuları gelmez . ancak doğru ve stabil taktikler ile çocukları kolay uyutma teknikleri olarak bilinen yolları kullanmanızda fayda vardır.

Çocuklarınızı Kolayca Uyutmak İçin İpuçları

Uyanma Zamanını Siz Ayarlayın

Çocuklarınızın erkenden uyuması ve gün içinde hırçınlaşmaması için sabahları uyku saatini siz belirleyin. Sabahları her gün aynı saatte çocuğunuzu siz uyandırın ki çocuk biyolojik olarak o saatte uyanmaya alışsın.

Uyku Saatleri Sabit Olsun

Okul çağı çocukları, bebekler, ve küçük çocuklar için sabit saatler çocukları kolay uyutma teknikleri için önemlidir. Her gün aynı biyolojik saatlere alışkın olan çocuklar okul hayatında çok daha başarılı oluyorlar. Bunu düzene sokmak için çocuklara yatmadan önce ılık bir duş yada öykü gibi rahatlatıcı işlemler uygulayın. Her gün aynı saatte yatma ve kalkma düzenine kendini alıştırmasını sağlayın.

Gün İçinde Yorun

Çocukların erkenden yatması ve sabahları hep aynı saatte kalkması için gün içinde aktif olmasını sağlayın. Özellikle açık havada bisiklet sürdürme, koşarak oyun oynamasına izin verin.

Odayı Serin Tutun

Çocukların rahat uyku çekmesi için bilinenin aksine annelerimizin yaptığı gibi kat kat örtüler örtüp kalın giydirmek yerine serin bir odada uyumasını sağlayın.

Işıksız Bir Oda Sağlayın

Çocukların ışığa dayanık eşiği çok düşüktür. Bu yüzden en ufak bir ışık bile onların uyku kalitesini bozacaktır. Tamamen ışıksız ancak onların korkmayacağı bir oda sağlayın.

Uyuması Gerektiğini Kabullenmeli

Çocuğunuzun uykusu gelmemiş bile olsa o saatte yatakta olması gerektiği ona anlatın ve yatağa götürün. Gerekirse uykusu gelene kadar yatakta beklesin ancak o saatte mutlaka yatağa kendi isteği ile girmesini sağlayın.

Çocuklarınızı belirli kurallara ve düzene göre yetiştirmek onların ileri yaşlarında da bu şekilde gitmesini sağlayacaktır. Çocukları kolay uyutma teknikleri içine çocuklara bu süreçte ödül ve ceza uygulamayın. Bu çocukların size sürekli koz olarak kullanmasına yer yapar.

Hoşunuza gidebilir