Dukan diyeti, Karatay diyeti, alkali diyet, paleo diyet, kan grubuna göre beslenme, lahana çorbası diyeti, İsveç diyeti, Atkins diyeti gibi pek çok popüler diyet çeşitleri bulunmaktadır.

Dünya genelinde popüler hale gelen ve birçok kişi tarafından uygulanan bu diyetler, kilo kaybını sağlamasının yanında çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Bilinçsizce uygulanan diyet listeleri ilerleyen zamanlarda kan değerlerini etkileyebilir, vücuttaki kas, yağ ve sıvı dengesini bozabilir ve en önemlisi de ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

“Protein oranı yüksek diyetleri uzun süre uygulamak ilk etapta hızlı kilo kaybını sağlayabilir…Fazla protein tüketimi böbrek yükünü de artırabilir ve ilerleyen zamanlarda daha büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.”

Kaynak: https://aysetugbasengel.com/canan-karatay-diyeti-nasil-yapilir-karatay-diyet-listesi/

Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanır?

Vücut sağlığının korunması ve kilo kaybının kalıcı olması için diyet listesinde karbonhidrat, protein ve yağ kaynağı besinler dengeli bulunmalı; vitamin ve mineral kaybağı besinler de listede yer almalıdır. Ancak popüler diyet listelerinde besin kısıtlamaları fazladır ve temel besin ögeleri dengeli bir şekilde bulunmaz.

Bu yüzden özellikle vitamin ve mineral eksikliklikleri; halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi ve uyku hali gibi durumlar; ciltte kuruma ve baş ağrısı gibi şikayetler en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alır. Aynı zamanda metabolizmanın çalışma düzeni ve hızı da değişir.

Popüler diyetleri uygulamayı bıraktıktan sonra geri alınan kiloların verilmesi daha da zor olur ve vücutta yağlanma riski artar.

Karşılaşılan Temel Sağlık Sorunları

  • Bu problemlerin yanında ilerleyen dönemlerde daha ciddi sağlık sorunları da görülebilir.
  • Kan değerlerinde kolesterolün yükselmesi ve insülin hormonundaki düzensizlikler, kalp ve damar hastalıkları riskinin artması, kansızlık, özellikle B grubu vitaminlerinin yetersizliğine bağlı oluşan unutkanlık ve sinir sistemi oluşan sorunlar, karaciğer yağlanması, bağışıklık sisteminin azalması, kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi sorunları belirtileri daha sonra ortaya çıkan sağlık problemlerine örnek verilebilir.
  • Popüler diyetlere çoğunlukla hızlı kilo verme için tercih edilmektedir. Ancak sağlıklı olan hızlı ağırlık kaybı değil; vücuttaki fazla yağ miktarının azalması ve verilen kilonun kalıcı olmasıdır.
  • Bu yüzden ilerleyen dönemlerde obeziteden daha tehlikeli olabilecek olan sağlık sorunlarının yaşanmaması için popüler diyetlerden ziyade kişinin yaş, boy, kilo, cinsiyet, kan değerleri ve fiziksel aktivitesine uygun hazırlanmış diyet listelerinin uygulanması daha sağlıklı olur.

Hoşunuza gidebilir