Avokado sağlıklı yağlar, E, C, K, B5, B6 vitaminleri, lif ve potasyum açısından oldukça zengindir. Bu nedenle de çok faydalıdır.

Son ylllarda popüleritesinin artması sebebiyle fiyatı da giderek artmaktadır. Siz de avokadoyu seviyor fakat fiyatı yüzünden çok fazla tüketemiyorsanız size bir önerimiz var. Neden evde kendi avokadonuzu yetiştirmiyorsunuz?

Aşağıdaki adımları takip ederek evde avokado yetiştirmeye bugünden başlayabilirsiniz!

Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Evde avokado yetiştirme

— Önce çekirdeği temizleyin. Çekirdeğin sivri ucu tepesi, yuvarlar ucu altıdır. 4 kürdanı eşit aralıklarla çekirdeğe yarısına kadar saplayın.

— Sonra çekirdeği aşağıdaki şekilde bir bardak suya koyun, çekirdeğin alt kısmı sadece 2,5 cm suya batacak şekilde.

Avokado çekirdeğini filizlendirme

— Bardağı sıcak ve güneş alan bir yerde tutun. 2-6 hafta kadar suyu azaldıkça ekleyin, bu süre zarfında 15 cm’ye varan bir dal çıkmaya başlayacaktır. Bu dalı 7,5 cm olacak şekilde kesin ve büyütmeye devam edin.

— 25 cm genişliğinde ve altında delikler olan bir saksı alın. Saksıyı iyi bir topraklar doldurun ve en tepede çekirdek için bir delik açın. Çekirdeği çok derine gömmeyin, yarısı dışarıda kalacak şekilde dikin.

Çekirdeğin yarısı dışarıda kalsın

— Saksıyı güneş alan bir yere koyun ve bolca sulayın. Saksının sürekli nemli olması gerek. Eğer yapraklar kararırsa saksıyı lavaboya koyup musluğu açıp toprağın iyice ıslanmasını sağlayın. Fazla suyu saksıdan dökün.

— Eğer fazla suladıysanız bitkinin rengi sararır ve bitki gevşer. Bu durumda bir süre sulamayı bırakın.

Bundan sonra ağacın büyümesini ve meyve vermesini bekleyeceksiniz. Sonra da afiyetle yiyeceksiniz 🙂

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner