Son yüzyılın en muhteşem buluşlarından biri olan aktif kömür, birçok alanda sağladığı faydalar neticesinde çok kısa bir süre içerisinde popülerliğini artırmıştır.

I. Dünya savaşında ilk kez kullanılan aktif karbon kömürü, savaş sırasında askerlerin zehirlenmesi önlemek amacıyla maske şeklinde kullanılmasıyla hayatımıza girmiştir. Daha sonraki yıllarda su arıtma sistemlerinde de kullanılan bu etkili madde, gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesinde de yaygın olarak tercih edilmeye başlamıştır.

Peki, aktif kömür nasıl kullanılır? İşte çağın mucizevi maddesi olarak öne çıkan aktif kömürün faydaları ve kullanıldığı alanlar….

Aktif Kömür Nedir?

Kömür denilince hepimizin aklına normal ısınma amaçlı kullanılan kömür çeşitleri gelir. Çünkü uzun yıllar faydasına vakıf olamadığımız ve yapılan araştırmalar neticesinde hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan bu harika doğal yöntem, cilt sağlığından, sindirim sistemine, güzellik maskelerinden, ağız ve diş sağlığına kadar birçok alanda kullanılmaya başlamıştır.

Nemli ve rutubetli alanlarda ortaya çıkan aktif kömür tozu, renkli ve kokulu bir madde olmakla birlikte içerdiği elementler sayesinde güçlü bir toksin atıcı özelliği de taşır. Son yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar aktif kömürün direk olarak tüketilebileceğini belirtmektedir. Ancak oral yoldan alınan aktif kömür tozu ile birlikte günlük su tüketiminin artırılması önerilir. Böylece vücudun sıvı dengesi de korunmuş olur.

Aktif Kömür Nasıl Kullanılır?

Zararlı toksinleri ve kimyasalları vücuttan atmak için kullanılmaya başlayan aktif kömür, etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Çeşitli kaynaklardan elde edilen bu tozun hindistancevizi kabuklarından ya da diğer doğal kaynaklardan elde edilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Peki, aktif kömür nasıl kullanılır? Aktif kömürün en yaygın şekilde kullanıldığı alanlar şöyle sıralanır:

Böcek Isırmalarına İyi Gelir

Aktif kömür tozu, ağız yoluyla tüketildiği gibi macun kıvamına getirilerek lokal olarak da kullanılmaktadır. Böcek ısırmalarına karşı etkili bir çözüm yollarından biri olan aktif kömür tozuyla hazırlayacağınız karışım, bu sorundan kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bir yemek kaşığı aktif kömür tozu ve bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını homojen bir şekilde karıştırın ve ısırılan bölgeye sürün. Dilerseniz tüm vücudunuza da aynı karışımı sürebilirsiniz. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile sürdüğünüz bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Bu karışım böcek ısırmasından kaynaklı olan ağrıyı azaltacağı gibi aktif kömürün kendine has kokusu, böcekleri sizden uzak tutmaya da yetecektir.

Cilt Lekelerini ve Sivilceleri Giderir

Photo by Heitor Verdi from Pexels

Hem kadın hem de erkeklerin en büyük şikayetlerinden biri olan ciltte oluşan leke ve sivilcelerden aktif kömür ile kurtulmak mümkün.

Cilt bakımınız için hazırlayacağınız etkili bir maske ile cildinizi doğal ışıltısına tekrar kavuşabilirsiniz. Bu maske için; eczaneden alacağınız bir adet aktif karbon tabletini 2 çay kaşığı aloe vera ile iyice karıştırın ve hazırladığınız maskeyi cildinizin lekeli bölgesine sürün. Maskenin kuruduğundan emin olduktan sonra cildinizi ılık suyla yıkayın ve kurulayın. Bu kürü hafta da bir kez güvenle uygulayabilirsiniz. Eğer cildinizde daha büyük sorunlar yaşıyorsanız haftada 2-3 kez bu maskeyi hazırlamanızda bir sakınca yoktur.

Dişlerin Beyazlamasını Sağlar

Gün içerisinde çok sık tüketilen çay, kahve ve diğer içecekler zamanla diş minelerinizin sararmasına neden olur. Aktif kömür, ağızdaki Ph dengesini düzenleyerek ağız ve diş eti hastalıklarını engellemeye yardımcı olur. Oldukça ekonomik olan bu madde ile daha parlak ve daha güzel dişlere sahip olabilirsiniz. Haftada en az 2 defa uygulayacağınız bu doğal yöntem sayesinde daha güzel gülümsemeler sizi bekliyor.

Gaz ve Şişkinliği Giderir

Yaşadığınız gaz ve şişkinliğin etkisini azaltmak için aktif kömürün mucizevi etkisinden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Bir bardak suyun içerisine 500 miligram aktif kömür tozu ilave edin ve bu karışımı için. Kömürün sindirim sisteminize iyice nüfuz etmesi için hemen ardından bol su tüketmeniz önerilir.

Saç Dökülmelerini ve Kepeği Önler

Photo by Bennie Lukas Bester from Pexels

Çeşitli nedenlerden dolayı saçlarınızda dökülme, kepeklenme ve yıpranmalarla karşılaşabilirsiniz. Saç tellerinizin ihtiyacı olan vitamin takviyelerinin saç köklerine sürülmesi gerekir. Bu nedenle zeytinyağı, sarımsak ve sirke ile hazırlayacağınız saç bakım maskenizin içine bir kaşık aktif kömür ilave edin ve bu karışımı ıslattığınız saçlarınıza sürün. Yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Saçlarınızda ki parlaklığı ve canlılığı gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.