Cilt hem çevresel koşullardan en çabuk etkilenen hem de stres, hastalık gibi fizyolojik olguları dışarı atan en göz önünde olan bölümdür.

Ancak bazen tüm bunların dışında durduk yere cildinizde bozulmalar olabilir. Bunun nedeni ise yanlış bakım veya yapılan bazı hatalardır. Cilt neden bozulur sorusu bu aşamada akla geliyor. Bunun birkaç nedenine bakalım.

Cilt Bozulmasına Neden Olan Hatalar

Aşırı Uygulanan Bakım Kürleri

Evet cildimizin bakımlı ve güzel görünmesi için kesinlikle cilt bakımı yapmamız gerekiyor. Ancak bazen bu bakımı abarttığımız zamanlar oluyor. Bunun nedeni ya kısa bir süre içinde gördüğümüz farklı farklı cilt bakım ürünlerini denememiz yada aynı ürünlerle daha çok yağınca daha iyi olacağı inancına kapılmak. Her cilde göre farklılık göstermekle birlikte haftada 1 den fazla peeling yapmak, haftada 2 den fazla maske uygulamak, sık sık soydurma işlemi uygulamak gibi işlemler bu duruma neden olabilir.

Nazik Dokunuşlardan Kaçınmak

Bu durum özellikle yağlı ve akneli cildi olan bireylerde görülen bir durumdur. Genellikle cildi temizlerken oldukça hızlı ve sert bir şekilde cilt bakımı uygulayarak daha çok temizleneceği ve aknelerden kurtulacağına dair bir inanç söz konusudur. Ancak tam tersi cilt oldukça hassastır ve cilt neden bozulur sorusunda ilk karşılaşılan durum cilde sert dokunuşlar uygulamaktan geçer.

Rutin Bakımda Aksaklıklar

Cilt rutin olarak her sabah uyanıldığında;

  • Sabun içermeyen köpük jel ile veya bebe şampuanı ile yıkanmalıdır
  • Ardından cilt tipine göre olan bir tonik uygulamasına geçilmeli ve 20 dakika sonra uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmeli ve makyaj yapılacaksa bu zemin üzerine yapılmalıdır.

Akşam ise;

  • Bu makyajı makyaj temizleme ürünleri ve yine jel ile yıkanmalı ve sabahki işlemler aynı şekilde uygulanmalıdır.
  • Bu rutinde yapılan bir aksaklık cildin gözeneklerinin kapanmasına ve cildin bozulmasına neden olacaktır.

Düzensiz Uyku

Uyku insan bedeninde tüm hastalıkların ve bozuklukların nedenlerinden birisidir. Az uyuduğunuzda cildiniz uyku esnasında salgılaması gereken hormonların hepsini salgılayamaz ve buda cildiniz için yetersiz kalır.

Temiz ve güzel bir cilt için cilt neden bozulur soruna genel olarak vereceğimiz yanıt beslenmeden uykuya, kullandığınız üründen uygulama şeklinize kadar her aşamada dikkat edilmesi gelmektedir.

Hoşunuza gidebilir