İnsanlar sürekli dış görünüşüyle ilgili değişiklikler yapmak üzere adımlar atarlar. Genellikle fazla kilolarından şikayet eden insanlar ile karşılaşırız.

Bunlar zayıflamak için sürekli sevdikleri besinlerden uzak dururlar veya aç olsalar bile yemek yemezler. Ancak bir de bu durumun tam tersi insanlar var ki bunlarda kilo almak için uğraşıyorlar.

Kilo Alamıyorum Diyenlere Özel Tavsiyeler

Bu insanların bir kısmında iştah var güzel yemek yiyebiliyorlar ancak bir türlü kilo alamıyorlar. Bir diğer kısmı ise iştahları olmadığı ve yemediği için kilo alamıyorlar. İşte tam da bu durumlar için kilo alamayanlara tavsiyeler listesini hazırladık.

Düzenli Beslenin

Kilo vermek kadar almak da düzenli beslenmeyi gerektiriyor. Yani her zaman için 3 ana öğün mutlaka tüketilmeli ve yanında mutlaka 2 yada 3 ara öğün tüketilmeli. Tükettiğimiz besinler yine sağlıklı menülerden oluşmalı. Beyaz un, şeker ve yağlı kızartmalı yemeklerden uzak durmak gerekiyor. ancak diğerlerinden tek fark biraz daha fazla kalorili besinler tercih edilmeli. Bunu ise daha çok meyvelerden fazla ekmek tüketiminden , bal, pekmez ve reçel gibi yine doğal ürünlerden karşılamalıyız.

Egzersiz Yapın

Evet yanlış duymadınız. Kilo almak istiyorsanız egzersiz yapın. Genelde kilo vermek isteyenlerin yapmak zorunda gibi hissettiği ve çok da hoşlanmadığı bir durumdur. Ancak kilo alamayanlara tavsiyeler listemizden olmazsa olmazlardan birisi egzersizdir. Çünkü yemek yiyip sadece oturmakla kilo alınmıyor. Vücudun yine sürekli aktif halde olması besinlerin vücutta daha çok kullanılmasını sağlar.

Tam Tahıllı Ürünleri Tercih Edin

Kilo almak isteyenlerin yapması gereken şeyler aslında sağlıklı beslenme tarzından oluşuyor. Tek fark sadece porsiyonların fazla olmasıdır. Tam tahıllı ürün seçimi ise daha sağlıklı kilo almak içindir. Yani yağ bağlamadan daha güzel bir fiziğe sahip olabilirsiniz. Kilo alamayanlara tavsiyeler için en çok tercih etmeniz gereken ürünler ise;

  • İncir,
  • Badem,
  • Fındık, fıstık, ceviz,
  • Tahin,
  • Kaymak,

Özellikle ara öğünlerde kalorisi yüksek olması açısından incir tatlılarını yada balın içine fındık, fıstık, ceviz atarak yanında sütler tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Bu sayede daha sağlıklı yollardan kalorinizi artırarak kilo alabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir