Photo: fotosearch.com

Dışarı çıkmadan önce elinize bulaşık süngerini alıp bulaşıklara dalacağınız anda ne kadar kötü gözüktüğünü fark ettiniz mi?

Kötü kokan kirli bir süngeri unutmanız hiç de kolay değil. Sadece koku değil içindeki bakterilerden bahsetmiyoruz bile. Mutfak tezgahınızı, bulaşıklarınızı yıkadığınız süngeriniz artık bir bakteri yuvası olmuş durumda!

Artık endişelenmenize gerek yok. Çünkü sizler için %99 ihtimalle tüm pisliği ve bakterileri söküp alacak süper metodlar hazırladık.

Yöntem 1: Çamaşır Suyu

Süngerinizdeki bakterileri öldürmenin en etkili yolu ve %99’a kadar başarı olan madde çamaşır suyudur. Bir bardağın 3/4’ünü çamaşır suyuna yaklaşık 3-4 litre su ekleyin.

Süngerinizi bu karışıma batırıp beş dakika bekletin, ardından çok güçlü bir şekilde durulayın. Bu işlemleri yaparken ve özellikle durulurken bulaşık eldiveni takmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca mümkün olduğunca suyu boşaltmasını sağlayın. (Bu yöntemde çamaşır suyu olduğu için çok kirli süngerler için önerilir, yenisi varsa yenisine geçebilirsiniz)

Yöntem 2: Mikrodalga

Bu yöntem aşırı görünüyor olabilir ve süngerinizde metal, plastik, ktriptonit varsa bunu asla yapmamalısınız.

Ancak standart eski güzel süngeriniz varsa devam edin. Süngeri suya batırın ardından mikrodalgaya koyun. (bir kasenin içine koyabilirsiniz) Ardından tam güçte bir dakika bekletin. Çıkardığınızda çok sıcak olacaktır bu nedenle dikkatli olun.

Yöntem 3: Bulaşık Makinesi

Süngeri bazen kaza sonucunda bazen de kendi isteğimizle bulaşık makinesine atmayı denemiş olabiliriz. Bu pek yaygın olmasa da aslında bilinmeyen bir temizlik yöntemidir.

Süngeri bulaşık makinesine atarak güzelce temizlendiğini görebilirsiniz. Çıktıktan sonra ekstradan durulayıp mümkün olduğunca sıkarak suyunu salmasını sağlayın. Bu yöntem muhtemelen sizin için olası en kolay yöntem olabilir.

Yöntem 4: Sirke

Süngerinizi yaklaşık beş dakika boyunca sirkeye daldırın ve ardından durulayın. Gerçekten yapacağınız şey bu kadar basit! Sadece bulaşıkları yıkamadan önce tüm sirkeden süngeri arındırdığınıza emin olun.

Bulaşık süngerini temizlemek hakkında bilmeniz gerekenler

Çiğ etten uzak tutun: Eğer aldığınız çiğ eti kesmek için kullandığınız bir kesme tahtanız varsa, kesme tahtanızda bulaşık süngerinizi kullanmak istemeyebilirsiniz.

Çiğ et birçok tehlikeli tipte bakteri içerebilir ve süngerinizi o çiğ etin suyuna batırıp çıkarıp ardından tezgah ve tabaklarınızda kullanırsanız bakteri yuvasını bu şekilde bulaştırmış olursunuz.

Önce tabağınızı suyun altına sokun: Dünkü akşam yemeğinden kalma pirinç yada ketçap gibi lekelerin çıkması için önce güzelce durulayın, direkt bulaşık süngeriyle müdahale ederseniz bu artıklar süngere de bulaşacak ve zamanla kötü koku ve bakteri yuvası haline gelecektir.

İşiniz bitince süngerinizi iyice sıkın: Tüm temizlik ve bulaşıklarınızı bitirdikten sonra süngerden mümkün olduğunca suyu sıkmaya bakın. Çünkü kirli suyla süngeri bırakmak bakterilerin mükemmel bir üreme yuvasına sahip olması anlamına gelir.

Yeni sünger satın alın: Süngerleri paket halinde çok daha ucuza alabilirsiniz. Yani evet süngerinizi hemen çöpe atmayın kullanabileceğiniz kadar kullanın ancak SüngerBob’un yirmi yıldır hayatımızda olması tüm süngerlerin de bu kadar uzun yaşayacağı anlamına gelmez.

Paranızın karşılığını alın, süngerinizi kullanabileceğiniz kadar kullanın. Ancak artık koktuğu, yıprandığı ve kötü duruma geçtiği zamanlarda eski süngere elveda diyip yeni süngere geçmenin vakti geldiği anlamına gelmiştir.

Hoşunuza gidebilir