Kış aylarının en sık görülen hastalıklarından olan öksürük bazı durumlarda kronik bazı hastalıkların tetiklediği rahatsız eden bir durum halini alır.

Kronik hastalıkların neden olmadığı öksürüğe ne iyi gelir sorusuna ilk olarak karabiber çayı gelir. Özellikle karabiber çayına karıştırılan bir kaşık bal boğazın yumuşamasını da sağlar.

Öksürüğe İyi Gelen Karışımlar

Karabiber çayı 2 yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırıldıktan sonra üzerinde kaynar su dökülmesi ile hazırlanır. 15 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek içmeye hazır hale getirilir. Diğer öksürüğe iyi gelen karışımlar ise şu şekilde;

1.      Bal ve Kekik Karışımı

Üst Solunum yolları enfeksiyonlarına ve özellikle bronşite iyi gelen bu karışım 1 kaşık bal ile 1 yemek kaşığı kekiğin karışımına sıcak su dökülmesi ile hazırlanır. Kekiğe karşı alerjisi olan kişiler bu karışımı tüketmemesi gerekiyor eğer bu karşımı içtikten sonra deri üzerinde kızarıklıklar görülmeye başlanırsa kekik alerjisi olabileceğinden dolayı doktora başvurulması gerekir.

2.      Karabiber, Limon ve Tuz Karışımı

Kişilerin yaşadığı öksürüğe ne iyi gelir arayışlarına en hızlı yanıt veren karışım limon, karabiber ve tuz karışımıdır. Bir limonu dörde bölerek bölünen parçalardan bir tanesinin üzerinde karabiber ile tuz dökün, daha sonrasında ise bu limonu yemeniz C vitamini açısından bağışıklığınızı güçlendirirken nefes alışı rahatlatarak öksürüğe iyi gelir.

3.      Bal ve Ilık Süt

Bir bardak süt içerisine 1 yemek kaşığı bal konularak iyice karıştırıldıktan sonra içilmesi boğazın yumuşaması ve öksürüğün hafiflemesini sağlar. Ancak kalıcı olarak bir çözüm olmayacağı için en kısa sürede doktorunuza gitmeniz sizin için en sağlıklı yöntem olur.

Öksürüğe İyi Gelen Besinler

Yaşanan öksürük problemine iyi gelen yiyecekler yukarıdaki içecekler ile birlikte tüketilmesi halinde çok daha iyi etkiler gösterebilir. Bu besinlerin başında portakal gelir ve portakal ile ılık süt, bal karışımı bir arada tüketildiği zaman öksürük daha kısa sürede kesilir ve boğazda yaşattığı yanma hissi kısa sürede oradan kalkar. Diğer yandan öksürüğe ne iyi gelir sorusu için verilen en etkili tavsiyelerden birisi de badem tüketimi oluyor. Çok fazla bilinmeyen badem ile öksürük ilişkisi 1 yemek kaşığı bademin günlük düzenli olarak tüketilmesi halinde iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Hoşunuza gidebilir