Gözünüzü ve sağlığınızı rahatsız eden fazla kilolarınız olabilir. Kilo aldıran alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmaya gayret ederek kilo sorununun önüne geçebilirsiniz.

Elinizden geldiği kadar diyete giriyorsanız ya da yediklerinize dikkat ediyorsanız da bir türlü istediğiniz performansı elde edemiyorsanız. Yaptığınız bazı kilo aldıran alışkanlıklar edinmiş olabilirsiniz. Yemekleri hızlı çiğnemek, düzensiz uyku, spor yapmamak gibi birkaç sık yapılan ya da yapılamayan hatalardan bahsedeceğiz.

Kilo Aldıran Alışkanlıklar

Uzun zamandır dikkatli beslenmenize ve düzenli egzersiz yapmanıza rağmen kilo alıyor olabilirsiniz. Gün içinde fark etmeden yaptığınız bazı kilo aldıran alışkanlıklar kilo vermek yerine almanızı neden olur.

  • Aşırı uyu; az uyku iştahı arttıran stres-tepki hormonunun etkisini çoğaltır. Aşırı uyku da sağlık açısından iyi değildir.
  • Daha gün doğmadan yola çıkmak; uyanır uyanmaz odanızın perdelerini açın. Sabahın erken vakitlerinde çıkan mavi ışık dalgalarının metabolizmayı hızlandırarak vücudun uyanmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Vücudunuz için 20-30 dakika gün ışığı almanız yeterli olacaktır sabah yürüyüşleri bu yüzden önemlidir.
  • Kahvaltıyı ertelemek; Üniversite araştırmacıları, sabahları lezzetli bir kahvaltı ile kendinizi şımartmanız gerektiğini savunuyor. 600 kalori yağsız protein, karbonhidrat ve biraz tatlı içeren bir kahvaltı, ünlük diyet planını kolaylaştırır.
  • Yemekleri hızlı ve çiğnemeden yemektir; yavaş yerseniz eğer doygunluk hissiniz olur buda sizin daha çok yemenizin önüne geçer. Hızlı yediğiniz zaman beyninize doygunluk hissi gitmez ve aç hissedersiniz.
  • Tabağınızın şekli, ölçüleri; çukur ve büyük tabaklarda yemek gereğinden daha az görüneceğinden psikolojik olarak doymazsınız ve ihtiyacınızdan fazlasını yersiniz. Tüm yemeklerinizi küçük ve düz tabaklarda yemeye özen gösterin. Böylece karnınızdan önce gözünüzü doyurmuş olacaksınız.
  • Yemek esnasında başka şeylerle meşgul olmak. Meşgul eden şeyler hem ölçüyü kaçırmanıza hem de çiğnemeyi unutmanıza sebep olacaktır. Yemek yerken başka bir işle ilgilenmeyiniz.

Kilo Aldıran Alışkanlıklar

Hayatımız boyunca pek çok savaştığımız şey gibi kilolarımız konusunda da savaşmamız gerekiyor. Keyif verici şeyler yemek tabi ki yasak değil ama eğer sağlıklı bir kiloda kalmak istiyorsanız nefsinize söz geçirmeniz gerekmektedir. Her zaman bir öğününüzü kaçırdıysanız diğer bir öğünde onu tamamlamaya çalışın.

Hoşunuza gidebilir