Bu yıl maalesef çoğu insanın beklediği gibi geçmedi. Dünyada ve ülkemizde birçok şey meydana geldi.

Pandemi devam ederken İzmir’de yaşanan çok üzücü deprem, ABD’nin karışması, son derece çekişmeli bir seçim sezonu, eriyen buzullar, COVID-19’dan bir milyon ölüm ve maalesef artıyor. Liste ezici bir şekilde devam ediyor. Kısacası 2020, çoğu insanın hatırlayabildiği pek çok kişinin aksine bir yıl oldu.

Bu durum Pek umut verici gelmiyorsa, şunu unutmayın: Umut, etrafınızda olup bitenler ne olursa olsun, kendinize işleyebileceğiniz bir şeydir. Umudu beslemeyi ve onu ileriye taşımayı öğrenmek, ne olursa olsun, devam etmeniz için size güç verebilir. geleceğinizi umutlu tutar.

Umutsuzluğu yenilenmiş bir iyimserlik duygusuyla değiştirmek için bu yedi stratejiyi deneyin.

1. Duygularınızı adlandırın

Umutsuzluk, hayatı ağır, gri ve donuk gösterebilir. Ne kadar kötü hissederseniz, genellikle yapmaktan zevk aldığınız şeylere ilgi uyandırmak o kadar zor olur.

Genel acınızı daha farklı deneyimlere ayırmak her zaman kolay değildir. Sadece stresli veya yorgun olduğunuza karar verebilir ve bunu böyle bırakabilirsiniz.

Yine de gevşeme teknikleri veya uyku sıkıntınızı çözmede başarısız olduğunuzda, kendinizi yeni normalinize teslim etmeye başlayabilirsiniz. Bu, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sizi daha da umutsuz hissettirebilir. İç karartıcı bir ruh halini aydınlatamadığınızda, gelecek için iyimserlik oldukça imkansız görünebilir.

Karmaşık duyguları düzenlemenin anahtarı, 2018 araştırma incelemesine göre belirli duygusal durumları tanımak ve etiketlemekte yatıyor.

Örneğin mutsuzluğu ele alalım. Bu genel duygunun yüzeyinin altını kazmak, aşağıdaki katmanları; yalnızlık, kızgınlık, can sıkıntısı ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Ne kadar detaylı bilgi alırsanız, bu duygularla çalışmanın en yararlı yolunu belirlemek o kadar kolay olur.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir