Şeker hemen hemen herkesin çok sevdiği ve bırakmakta zorlandığı bir besindir. Gerek çay, kahve gerekse şekerli pastalar kurabiyeler bu anlamda oldukça sevilen grupta yer almaktadır.

Özellikle diyet yapanların oldukça zorlandığı besinlerin başında gelen şekerin yerine geçecek mutlaka bir alternatif vardır.

Şeker Yerine Tercih Edilecek Besinler

Şeker yerine geçen besinler olarak adlandırılan bu grup genellikle doğal şeker içermektedir. Bu sayede yaptığınız diyetten beyaz şekeri çıkararak çok daha sağlıklı bir beslenme düzeni kazanabilirsiniz. Yanınızda taşıyıp mutfaklardan eksik etmeyeceğiniz şeker alternatifi olan besinlere göz atalım;

Akçaağaç Şurubu

Mineral açısından oldukça zengin olan ve doğal bir antioksidan kaynağı olan akçaağaç şurubu akçaağacın gövdesinin kanatılarak yapılmasından kanatılmaktadır. Kanayan bölgede sızan özden elde edilen şurup kıvamındaki sıvı şeker yerine kullanılabilen kısımdır. Özellikle krep yapımında tavsiye edilebilecek nitelikte bir tatlandırıcıdır.

Stevia Bitkisi

Stevia özellikle Çin de obezite ve diyabet ile mücadele de kullanılan yaprakları beyaz şekerden 15 kat daha tatlı olan doğal bir bitkidir. Günümüzde bu yaprakların işlenip toz haline getirilmesi sonucu oluşan stevia tozu birçok tatlı yapımında kullanılabilmektedir. Her türlü tatlı içine konulabilen oldukça doğal bir tozdur.

 

Hurma

Ramazan aylarında oruç açmak için kullanılan medine hurması olarak bilinen hurma şeker yerine geçen besinler arasında herkesin en çok sevdiği ve oldukça lezzetli bir tat bırakan meyvedir. İçerisinde sadece meyve şekeri barındıran ve ekstra rafine bir şeker içermeyen bir meyvedir. Hurmayı özellikle çay ve kahvede şekeri bırakamayanlar için yanında 1 er adet kullanılacak bir meyve olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca hurmayı ıslatıp kabuğu ve çekirdeğinden çıkarıp rondoda püre haline getirerek hurma püresi halinde her türlü tatlının içine koyabilirsiniz.

Kuru Meyveler

Kuru meyveler içinde doğal meyve şekeri içeren bir diğer besinler arasında yer almaktadır. Özellikle kek yapımı için kuru meyveleri katarak tatlandırma yapabilirsiniz.

Meyve şekerlerini şeker yerine geçen besinler listesinde oldukça sık kullanabilirsiniz. Tamamen doğal olup kalorisi rafine şekere göre çok daha azdır. Kan şekerini daha düzenli etkilemektedir. Şekeri bırakamayanların en büyük yardımcısı olarak görülen bu ürünler özellikle diyet yapanların en büyük kurtarıcısıdır.

Hoşunuza gidebilir