Yenidoğan bebeğin uykusu son derece önemli bir konudur. Bu konuda farklı görüşler olsada uzmanlar en doğru yaklaşım biçimi hakkında bazı bilgileri paylaştılar.

Bebeğin uykusunu alması son derece önemlidir. Bu sebeple kesintisiz bir uyku süresine ihtiyacı vardır. Bebek uykusundan uyandıkça huysuzlaşır.

Anne Koynunda Değil, Beşikte Uyumalı

Bebeğinizin beşiğini hazırladınız ama hep yanınızda olmasını istiyorsunuz bunun hem güvenlik hem de daha iyi olacağını düşünmeniz normal ancak deliksiz bir uyku için bu çok da uygun değil. Anne bebek arasındaki bağ çok önemli özellikle ilk aylarda bebek mutlaka annesinin kokusunu sürekli olarak hissetmeli bunu bebeğinizin kucağınızda olmadığı zamanlarda da sağlayabilmeniz mümkün.

Uzmanlar bebeğin beşiğinde sırt üstü rahat bir biçimde uyumalarını gerektiğinin altını çizmektedirler. Birçok üzüntü durumun kaynaklanabildiğini hatırlatan uzmanlar bebeğin rahatça beşiğinde uyuması gerektiğini ve bu düzene alıştırılması gerektiğini vurguladı. Bebekler çok hareketlidir düz bir biçimde yatırırsınız ama kafasını sürekli çevirir. Bu durumda panik yapıp boynunu incitebileceğini düşünenlerin sayısı az değil ama uzmanlara göre bu durum gayet normal.

İpucu: Anne kokusu bebek için çok önemlidir. Bu ona rahatlık verecektir dolayısıyla çarşafınızı beşiğine sererek hem bebeğini sürekli yanınızda yatırmanıza gerek kalmaz hem de sağlığı açısından beşiğe alıştırmakla doğru bir hamle yapmış olursunuz.

İlk aylarda anne ve bebeğin aynı odayı paylaşması son derece önemli. Hem sütün verilmesi hem de bebeğin yakında olması açısından faydalı olacaktır. 6. aydan itibaren odayı ayırabilirsiniz. Ancak bu süreçte de dikkat etmeniz gerekenler var. Bebeğiniz uyumadan odayı terk etmemelisiniz. Bebeğinizin ayrı bir odası olduğunda tamamen karanlık olmamalı, estetik loş ışık veren güzel aksesuarlı lambalardan alabilirsiniz. Işığın bebeği rahatsız etmemesi gerekiyor. Ayrıca sakin bir müzikte bebeğinizin uyumasına yardımcı olacaktır.

Hoşunuza gidebilir