Acı tüketmenin sağlığa olan faydalarının yanı sıra yanlış tüketilmesi halinde bir takım zararları da bulunuyor.

Bu zararları yaşamamak için yemeğe ne kadar acı eklenmeli iyi bilmek gerekiyor. Tüketilen yemek ve yeşilliğe göre farklılık gösteren acı miktarı kişinin alerjik durumuna göre de değişiklik gösterebilir.

Yemeğe Konulacak Acı Miktarını Ayarlamak

Yemeklerde başlangıç olarak tüketilen çorba  içerisine pul biber konulacak ise mutlaka orta boy bir tencerenin içerisine bir tatlı kaşığından fazla pul biber konulmaması gerekiyor. Yemeklere konulacak diğer biber miktarları ise şu şekildedir;

  • Sulu yemeklere konulacak acı miktarı bir tatlı kaşığını geçmemesi gerekiyor. Aksi halde mide ve özellikle bağırsaklarda bir takım problem yaşanmasına neden olur.
  • Tavuk ve et yemeklerinde 1 çay kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı kimyon konulması halinde hem lezzetli tat kadar hem de sindirim sistemini etkilemeyecek miktar yakalanmış olur.
  • Baklagiller ile hazırlanan yemeklerde kullanılacak olan acı olarak isot tercih edilebilir. Pul bibere göre çok daha acı olan bu baharat 1 çay kaşığı oranında eklenmesi yeterli olacaktır.

Diğer yandan doğru acı tercihi yapılması insan sağlığına daha faydalı sonuçlar gösterebilir. Pul biber en sık kullanılan acı baharatlardan olabilir ancak isot sağlık açısından daha faydaları yönleriyle ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra acı biber turşusu günde 2 tane tüketilmesi halinde vücut içerisindeki istenmeyen maddelerin atılmasına da yardımcı olur. Bu şekilde kullanılan acılar yemeğe ne kadar acı eklenmeli sorusuna verilecek yeterli bir cevaptır.

Yemeğe Konulan Fazla Acı Nasıl Alınır?

Acı biber kullanılırken özellikle biberin çekirdeklerinin çıkarılması acının büyük oranda azalmasını sağlar. Diğer yandan biberi tuzlu su içerisinde beklettikten sonra yemeklerde kullanabilirsiniz. Salatalara konulan fazla acının alınmasında ise limon görev alabilir. Ana yemeklerde fazla acının alınması ise şu şekillerde yapılabilir;

  • Sulu yemeklerde yada sarma, dolma gibi yemeklerde fazla acı konulması halinde yemeğe eklenecek olan patates acının ve fazla tuzun alınmasını sağlar.
  • Yemeklerde domates sosu seven kişiler acının alınmasında domates sosu da kullanabilirler.

Bu şekilde hazırlanan yemeklerde acının fazla olması halinde yemeğin çöpe gitmesi engellenebilir. Ancak en başta yemeğe ne kadar acı eklenmeli bilinirse sonradan acının giderilmeye çalışılmasına gerek kalmaz.

Hoşunuza gidebilir