Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Yüzdeki güzelliğin şartlarından biri de gergin cilde sahip olmaktır. 20’li yaşlarda genç ve sıkı bir cilt mevcutken zaman içerisinde cildimiz gevşer sarkma ve kırışıklıklar başlar. Yorgunluğa, yanlış beslenmeye ve strese bağlı oluşan bu sarkmalar kişiyi yorgun ve yaşlı gösterir.

Derideki yaşlanmayı önlemek için bazı düzenli uygulamalar yapılabilir. Doğru nemlendirici ile cildi nemlendirmek, dengeli beslenmek, bol su içmek ve stresten uzak kalmak en önemli faktörlerdir. Bunların yanı sıra spor yapmak önemlidir.

Yanaktaki sarkmalar, yaş ile birlikte oluşabilir. Ancak bunu hafifletmek için ev içerisinde yapılabilir bazı tedbirler mümkündür.

Yanak sarkmalarını yüz yogası önleyebilir!

Düzenli biçimde spor yapan insanlar daha enerjik ve sıkı bir cilde sahip olurlar. Ancak yapılan bu spor yüze değil de daha çok bedene etki edebilir. Bu nedenle yüz kaslarını çalıştırmak için yüz yogası ile yanak sarkmalarından kurtulabilmek mümkün olur. Gün içerisinde 15 ile 20 dakika yanak sarkmaması için yüz yogasına zaman ayırmak idealdir. Yanak sarkmaması için yapılan yoga dudakları daha dolgun ve elmacık kemiklerinin belirgin olmasına neden olur Aynı zamanda Yanaktaki sarkmalar ortadan kalkar. Yukarıdaki saymış olduğumuz yöntemler haricinde bir de kalem hareketi vardır. Evdeki bir kalem yardımı ile yanaklar daha belirgin ve daha canlı durabilir. Öncelikli olarak dudaklarının arasına alınan kalem yuvarlanır. Bu yuvarlama hareketi 5 dakika yapılabilir. Elmacık kemiklerinin toparlanmasına yarar. Ayrıca dudakları daha dolgun hale getirir.

Yanak sarkmasını önlemek için yeşil çay maskesi!

Vücudun toparlanması için yeşil çay oldukça etkilidir. Yeşil çay ile birlikte sarkmalar engellenebilir. Yüz maskesi yapılarak yüzdeki sarkma da engellenebilir. Yumurtanın beyazı çırpılır ve kar şekline getirilir. Tatlı kaşığına alınan yeşil çay bir ya da iki damla kadar zeytinyağı ile birlikte kar şeklini almış olan yumurtaya eklenir. Hazırlanan bu maske 2 gün ara ile yüz bölgesine muntazaman sürülür. Deriyi toplamak için yapılan bu maske yanaklarda da toparlanmayı sağlar.

Asuman.net platformunda sağlık ve daha birçok kategoride harika içeriklere ulaşabilirsiniz. Hemen ziyaret etmek için buraya tıklayınız.