İnsan vücudunun üretmediği ve dışarıdan almak zorunda olduğu vitaminler düzenli olarak vücuda alınmadığı durumlarda vücutta eksiklik belirtileri gösterirler.

Yaşanan sorunlara karşı vitamin eksikliği nasıl anlaşılır sorusuna en doğru cevabı bulmak gerekiyor. Genelde tırnaklarda ve gözde belirli bölgelerin değişimi ile kendisini gösteren vitamin eksikliği belirtilen dikkate alınmaması durumunda tırnaklarda kırılma ile görmede sorun yaşanması gibi problemlere yol açabilir.

Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Vitaminlere Göre Eksiklik Belirtileri;

Yaşanan vitamin eksikliği sorunları her vitamin için ayrı belirtiler görülmesine neden olur. Bu durumda her vitaminin nasıl eksiklik belirtileri gösterdiğinin bilinmesi gerekir.

  • A vitamini eksikliği durumunda kemik ve dişlerde problemler, görme bozukluklarının yaşanması, saç ile tırnaklarda kırılma ile halsizlik belirtileri görülür. Sağlıklı bir cilt için gerekli olan A vitamini antioksidan faaliyeti gösteren hücreleri koruma görevi üstlenir.
  • B2 vitamini eksikliğinde dilde kızarıklık, ağız kenarında yaralar ile göz kenarında kızarıklıklar gibi belirtiler oluşur. En çok görülen belirtilerden bir kaçı ise kansızlık ve burun kenarında kuruma şeklindedir. Özellikle aşırı alkol tüketimi vücutta bulunan B2 vitamini seviyesini azaltır. Antibiyotik ve yatıştırıcılar da uzun süreli kullanımları durumunda B2 vitamini alımını azaltır.
  • E vitamini eksikliği insan vücudunda en belirgin belirtilere sahip vitamin eksikliği olarak bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kandaki şeker miktarını azaltan E vitamini eksikliğinde çeşitli cinsel rahatsızlıklar, yorgunluk, kansızlık, kısırlık ve görme bozukluklarına yol açar. Diğer yandan damar sertliği ve tıkanmaları engelleyen E vitamini eksikliğinde damar tıkanmaları sıklıkla yaşanır.
  • K vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıf düştüğü için sıklıkla hastalık yaşanır. Diş etlerinde kanama, sindirim sisteminde ve idrar yollarında farklı kanamalar olarak belirti gösterir. Özellikle vitamin eksikliği nasıl anlaşılır sorusuna karşı en ciddi zararı veren K vitamini eksikliği kanamalar ile kendini göstermesi halinde en kısa sürede doktora gitmeniz gerekir.

Vücudun olmazsa olmazlarından olan vitaminler doğru bir şekilde tüketildiklerinde vücutta bağışıklık sisteminden tutun özel bir takım hastalıklara karşı ekstra bağışıklık kazanmayı sağlar. Kapsül haline günlük olarak vitaminlerin tüketilmesi ve günlük meyve tüketimi yapılması halinde özel bir hastalık bulunmadığı durumlarda bütün yıl hasta olmadan geçirebilirsiniz. Kişilerin vitamin eksikliği nasıl anlaşılır sorusuna alabilecekleri en net cevap kişiye göre farklılık gösterebileceği için bir takım belirtiler görüldüğü zaman doktora gitmeleri gerekir.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!