Uyku düzeni ve kaliteli bir uyku almak tüm gününüzün nasıl geçeceğini belirleyen bir durumdur. Çünkü uykunun azlığı yada çokluğu sabahları nasıl bir ruh hali ile uyanacağınızı belirleyen bir durumdur.

Sabah İyi Uyanmanın Yolları

Eğer sabahları iyi uyanmak istiyorsanız sabahları iyi uyanmanın yoları listemize bir göz atalım.

Erken Yatın

Sabah kalkış saatiniz ne olursa olsun insanların biyolojik saati gereği akşam 10 ile 11 arasında mutlaka yatakta olmak gerekiyor. 11 den sonra yatmanız halinde vücutta salgılanması gereken hormonlarda aksaklıklar meydana geliyor. Buda size sabahları uyandığınız andan itibaren negatif bir etki ile karşılaşmanıza zemin hazırlıyor.

Kalkış Saatiniz Sabit Olsun

İş yada okula gittiğiniz günler mutlaka daha erken olacaktır ancak bunun dışında özellikle tatil günlerinde alarm kurmadan yatmak kaçta uyanırsam uyanayım düşüncesinden vazgeçmeniz gerekiyor. tatillerde iş günlerinden 1 yada 1 buçuk saat daha geç kalkmayı alışkanlık haline getirin ki hem aşırı uykudan korunun hem de erken kalkmanız gereken zamanlara daha dayanıklı olun.

Düzenli Olun

Yatış ve kalkış saatleriniz sabit olsun. Bir gün erken yatıp diğer gün geç yatarsanız bu sizde dengesizlik yaratır. Sabahları iyi uyanmanın yolları listesinden  bile zamanında kalkmaktır. Özellikle sabahları kalkış saatinizi 10 dakika bile değiştirseniz bu sizde güne daha uykulu başlama isteği yaratacaktır. Bu yüzden sabahları kalkış saatinizde kendinize esnek davranmayın.

Yatmadan Önce Mideyi Rahat Bırakın

Yatmaya yaklaşık 2 yada 3 saat kala artık bir şeyler yemek ve içmeyi kesin. Mideniz boş bir şekilde yatmayı alışkanlık haline getirin. Çünkü akşamları geç saatte bir şeyler yemek yatarken sizi olumsuz etkileyecektir evet ama daha çok sabahları daha yorgun ve daha aç uyanmanıza neden olacaktır. Buda güne kötü başlamanıza zemin hazırlayan ilk durum olarak karşınıza çıkacaktır.

Kafein Tüketimi

Halk arasında kafein tüketimi ile ilgili oldukça fazla yanlışlıklar mevcut. Kafein özellikle kahve öğleden önce tüketimlerde daha etkilidir. Öğleden sonra tüketilen yoğun kahve ise daha çok gece uykunuz üzerine olumsuz etkiler yapacaktır.

Sabahları güne daha rahat başlamak için sabahları iyi uyanmanın yolları listesini uygulamaya çalışın ve güne daha dinç ve daha enerjik başlayın.

Hoşunuza gidebilir