Siz veya etrafınızdaki insanlardan biri bu belirtileri yaşıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Yaşlandıkça zihniniz, tıpkı fiziksel bedeninizin yavaşlamadığı gibi yavaşlamaya başlaması ve genç yaşlarınızda yaptığınızdan daha az performans göstermesi gibi durumlar görülebilir.  Anıları hatırlamak daha zor olabilir, hatırlama biraz daha yavaş olabilir ve genellikle bir zamanlar olduğu kadar zihinsel olarak keskin olmadığınızı fark edebilirsiniz. Çoğu zaman bu tamamen normaldir. Yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır.

Bununla birlikte, sık ve belirgin bir şeyleri hatırlayamama veya kolay görevleri yerine getirememe, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) “her gün yaptığınız bir şeyi hatırlamamak, düşünme veya karar verme yeteneğinde bozulma” olarak tanımladığı demansın bir işareti olabilir. Doktorların, araştırmacıların ve diğer uzmanların bilmenizi istediği erken bunama uyarı işaretlerini sizin için hazırladık.

1. Hafıza Kaybı ve Unutkanlık

Bazen unutkanlık veya bir şeyi hatırlamama durumu olabilir. Ancak düzenli olarak hafıza sorunları yaşıyorsanız ve ciddi unutkanlık durumları oluyorsa demans belirtisi olabilir.

Randevuları sık sık unutuyor, kendinizi tekrar ediyor, adımlarınızı takip edemiyorsanız veya sürekli hatırlatıcılara ihtiyaç duyuyorsanız, bu erken bir bunama belirtisi olabilir.