Bitkinlik ya da kendini güçsüz hissetme durumu yapılan analizlere göre son zamanlarda çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Böyle bir belirti hisseden kişiler yapmış olduğu her işte eskiye göre kendini daha fazla yorulmuş hisseder. Böyle bir durumu kendinde fark eden kişilerin doğrudan ilgili doktora müracaat etmesi gerekir.

Demir Eksikliği Hakkında

Halk arasında daha çok kansızlık olarak tanınan demir eksikliği anemisi, kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinin içerisinde oksijenin iletimini ve bu hücrelerin renginin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin oranının düşmesidir. Demir eksikliği şüphesiz ki bitkinliğe sebep olur. Kalbe ya da başka yaşamsal organlara gönderilen oksijen miktarının düşmesiyle beraber kişinin enerjisi de düşer. Fakat bu yorgunluğun bir tek sebebi demir eksikliği olmayabilir. Depresyon, stres ve uykusuzluk gibi durumlar da halsizliğe neden olabilmektedir.

Photo by Lina Kivaka from Pexels

Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı olan anemi bazı kişilerde hiçbir belirti göstermeyebilir. Demir eksikliği genellikle rutin sağlık kontrolleri esnasında yaptırılan kan tahlillerinde kendini gösterebilir. İlk olarak halsizlik, yorgun hissetme, saçlarda meydana gelen dökülme, tırnak yapısında bozukluk, el ve ayaklarda uyuşma, baş ağrısı, titreme ve huzursuz bacak sendromu gibi daha çok sayıda soruna sebebiyet verebiliyor. Demir eksikliğinin ileri seviye belirtileri ise; çarpıntı, toprak ya da buz yeme isteği, tiroit fonksiyonlarında yavaşlama gibi durumlar da oluşabilir. Bu durum çocuklarda ise genelde yürüme-oturma ya da konuşmasında gecikme yaşanması, öğrenmede problem yaşama şeklinde ortaya çıkabilir.

Risk Altında Olanlar

Demir eksikliği riski daha çok bebekler, küçük yaş grubunda olan çocuklar, kadınlar ve çeşitli kronik rahatsızlıkları olan kişilerde görülür. Sağlık sektöründe meydana gelen gelişmelere karşın, günümüzde gelişmekte olan ülkelerde, hamile olan kadınların neredeyse yarısında ve 5 yaş altında olan çocukların yüzde 50’sinde bu duruma çok sık rastlanıyor. Demir eksikliği belirtileri görüldüğünde hemen harekete geçilmelidir. Çünkü bebeklikten yetişkinliğe kadar olan dönemde özellikle de çocukların bilişsel gelişimi negatif yönde etkileniyor. Bağışıklık sistemi de bu durumdan etkilenerek hastalık oranlarının daha çok yükselmesine sebep oluyor.

Hoşunuza gidebilir