Gözlük takıyorsanız, her sene doktora gidip gözünüzün ilerlediğini öğrenip, yeni gözlük alma stresi sizde de var demektir. Her seferinde numaranızın düşmüş olmasını istersiniz ama bu hiçbir zaman olmaz.

Bunun nedeni gözlük veya lenslerin gözlerinizi iyileştirmek için değil sadece görmenizi iyileştirmek için yapılmış olmalarıdır. Eğer sorunun köküne inmezseniz gözleriniz bozulmaya devam edecektir. Şanslısınız ki görüşünüzü iyileştirebilecek bir besin var. SAFRAN!

Safran gözlerinizi kurtarabilir…

Safran makula dejenerasyonunu önleyebilen ve gözlerinizi etkili bir şekilde iyileştirebilen bir baharattır. Aynı zamanda hem renklendirici hem de doğal iyileştirici olarak kullanılır. Bu baharat tam 90’dan fazla hastalığı tedavi edebilir. Safranın sağlığa olan faydaları, iki önemli karotenoidin varlığından kaynaklanmaktadır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, 3 ay boyunca 20 mg. safran takviyesi almak, retinal fonksiyonunuzu ve görme keskinliğinizi arttırabilir. Araştırmayı yapan Profesör Silvia Bisti, safranın makula dejenerasyonuna ve görme bozukluğuna çözüm olabileceğini söylüyor. “Safran, hücre zarının yağ asidi içeriğini düzenleyen genleri etkiliyor gibi görünüyor ve bu görme hücrelerini daha güçlü ve daha dirençli hale getiriyor” diyor ve çalışmaya katılan hastaların sadece bir safran hapı aldıktan sonra görüşlerinin iyileşmeye başladığını ekliyor.

Peki ne kadar safran tüketmeliyiz?

Araştırmaya göre her gün sadece 20 mg. yüksek kaliteli safran tüketmek gözleri ciddi bir şekilde iyileştiriyor.

Hoşunuza gidebilir