Bebek bezlerinin kullanımı ile ilgili yaşanan birçok sorun vardır. O sorunlardan birisi de bebek bezinin sızdırmasıdır.

Birçok annenin karşılaştığı ve şikâyet ettiği bir konu olan bebek bezinin sızdırması anneleri zor duruma sokarken bebekler için de rahatsız edici bir durum oluşturmaktadır. Bebek besinin sızdırmaması neden önemlidir, anneler neden bu kadar çok bu konunun üzerinde durmaktadır biraz açıklamaya çalışalım.

Bebek Bezi Seçimi Önemli Bir Detay

Bebek bezlerinin hemen hemen hepsinin genel yapıları aynıdır. Farklı markalardan bebek bezleri de alsanız bebek bezlerinin özellikleri değişmese de kalite olarak elbette fark etmektedir. Bunun yanında cinsiyete göre farklı bebek bezleri de bulunmaktadır. Bu bebek bezlerinde ise emiş alanı farklı olduğu için bebekler için daha rahat bir kullanım sağlar. Kullanılan bebek bezlerindeki sızdırmalar bebek bezinin kalitesiz olmasından dolayı olabilir. Emiş gücü iyi olmayan bebek bezi sızdırabilir. Buda bebeğin çişinin kıyafetlerine geçmesine neden olur. Bu durumda bebeği oldukça fazla rahatsız eder.

Bebek bezinin sızdırması üzerinde etkili olan bir diğer faktör ise bebek bezinin bebeğin kilosuna uygun olmaması ve büyük seçilmesidir. Bebek bezlerinde bildiğiniz gibi numaralar vardır. Bu numaraların her biri de belirli ayları kapsar. Bebeğiniz ay olarak büyümüş olsa bile kilosu olması gereken ayda değildir. Siz bebeğiniz için büyük bezi tercih ettiğinizde illaki bebeğinizin bacak arasından veya belinden sızdırmalar olacaktır. Bu durumda her seferinde bebeğinizin kıyafetini değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Mutlaka İzleyin! – Hangi Bez Daha Emici? – Piyasadaki Bebek Bezi Markalarının Emicilik Testi!

Bebek bezinin sızdırması sonucunda bebeğin kıyafetlerine çıkan çiş bebeği rahatsız eder. Özellikle gece uykusunda kıyafetlere çıkan çiş bebeği rahatsız ettiği gibi uzun süre üzerinde çiş ile kalması cildini tahriş edebilir ve üşümesine neden olabilir. Bunun yanında bebeğin üzerini sık sık değiştirmek vücudu çişlendiği için onu sık sık yıkamakta üşüyüp hasta olmasına neden olabilir.

Bebek Bezinin Sızdırmaması İçin Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Bebek bezinin sızdırmaması için öncelikle bebeğinizin kilosuna uygun olan bebek bezi almaya özen gösterin. Büyük bebek bezleri illaki bebeğiniz hareket ettikçe daha fazla esneyecek ve sızdırmalar kaçınılmaz olacaktır.

Bebek bezinin sızdırmaması için bezi nasıl bağladığınıza dikkat edin. Bebeğinizin bezini karnını fazla sıkmasın, onu rahatsız etmesin diye fazla esnek bağlıyorsanız eğer bu durumda çişini yaptığında bacak arasından veya belinden sızmalar olacaktır.

Sızdırma nereden oluyor ise dikkat edip ona göre bebeğinizin bezini bağlamanızda sızdırmayı önleyebilir. Eğer belinden sızdırma fazla oluyor ise bu durumda bezi bel bölgesine daha fazla çekin ve bu şekilde bağlayın.

Bunların yanında aldığınız bu önlemler sizin için yeterli olmuyorsa eğer kullandığınız bezin markasını değiştirin. Farklı markada kullanılan beden ölçüleri farklılık gösterebilir. Bu sayede bebeğinizin bedenine uygun olan bezi takınca sızdırma ortadan kalkabilir.