Regl döneminde kadınlar özellikle bu günleri sert geçirdikleri için bir kabus olarak tanımlarlar.

Hormonal bir takım değişikliklere neden olduğu için de hormonların düzene girmesi en az 2 haftayı bulur ve adet dönemi etkisi kadınlarda 2 hafta sürer. 1 yarın yarısı anlamına gelen bu süre için öncesinde yapılabilecek bazı şeyler adet dönemindeki kadınları rahatlatıcı etkilere sahip olabilir.

Proteinli Besinler Tüketin

Kendisini regl öncesinde huzursuz ve gergin hissedenler tüm dünya üzerindeki kadınların %10’unda görülen PMS sendromunu yaşarlar. Bu durum depresyona kadar kendisini gösterebilir. Bundan dolayı triptofan aminoasidi içeren besinler tüketilmesi gerekir. Soya fasulyesi, susam ve süt gibi besinler bu aminoasit açısından oldukça zengindir. Tüketilen bu besinler kişilerde bir rahatlama ve kendilerini güçlü hissetmeyi sağlar.

Kafeini Bırakın

Stresli dönemlerde uzak durulması gereken ilk içecek kahve ve kafein içeren diğer içeceklerdir. Bunun en büyük nedeni kafeinin gerginliğin artmasına neden olması olarak tanımlanabilir. Regl dönemi öncesinde kadınların tatlıya düşkünlüklerini artırmaları sandıkları gibi rahatlatıcı bir etki değil tam tersine kilo aldığınızı görünce regl döneminin de verdiği etkiden dolayı vicdan azabı yada kaygı duymanıza neden olur.

Bol Miktarda Kalsiyum Tüketin

Kanda bulunan kalsiyum miktarı sinir sistemini ve kasları doğrudan etkilediği için kalsiyumlu besinleri regl döneminde tüketmek kişilerde hem rahatlama hissi hem de dönemin en az sancı ile geçmesini sağlar.

Egzersiz Yapın ve Sigaradan Uzak Durum

Sigaranın her açıdan sağlıksız olduğu biliniyor ancak sağlıklı kişilerde az da olsa sigara kullanımında depresyona doğru eğilim görüldü tespit ediliyor. Özellikle vücutta serbest olarak dolaşan oksijen miktarını düşüren sigara yoğun stresli regl döneminin habercisidir. Bunun yanı sıra bol egzersiz yapan kişiler vücut içerisinde bol miktarda oksijen bulunduracakları için sürecin psikolojik olarak oldukça rahat geçmesini sağlayabilir.

Adet dönemindeki kadınlara verilen tavsiyeler içerisine belki de en etkili olanı küçük hobiler edinmeleri olacaktır. Bunun nedeni tam regl döneminde hayatlarında daha önce olmayan birşey ile uğraşmaları dikkatlerini farklı yöne çektiği için psikolojik olarak rahatsız hissetmek yerine hobilerini daha iyi kavramak için zaman harcamaya yönlendirir.

Hoşunuza gidebilir