Photo: whatsupfagans

Hiç rahat ve ferah bir duş yapmak için duşa girdiğinizde duş başlığının kararmış ve sararcak gibi gözüktüğünü fark ettiniz mi?

Duş başlığının bazı başlıklarının yanlış yönde püskürttüğünü yada hiç püskürtmediğini fark ettiniz mi? Yeni bir duş başlığı almadan önce hızlı bir temizliğin başlığınızın hem daha iyi görünmesini hem de harika çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ve bunu gördükten sonra duş başlığınızı daha sık temizlemenin faydalarını göreceksiniz.

Neden duş başlığımı temizlemeliyim?

Öncelikle duş başlığınız duşta olduğunuz süre boyunca su püskürtüyor ve duştan çıkarken de hiç birimiz duş başlığımızın kuru olup olmamasını umursamıyoruz. Bu bakteri ve küf oluşumu için ideal bir ortamdır, bu nedenle siyah ve kirli gözükmeye başlayabilir.

Ayrıca deliklerden su uygun şekilde gelmiyorsa bloke olmuş olabilir. Bu da toz, kir gibi maddelerden olabilir. Ancak bu blokaja sebep olan ana madde sudaki mineral kaynakları olabilir.

Peki duş başlığını çıkarmadan nasıl temizlerim?

Duş başlığını temizlemek için duş başlığını çıkarmanız gerektiğini düşünebilirsiniz ve belki de cidden çıkarmanız gerekebilir.

Bununla birlikte öncelikle duş başlığını çıkartmadan çok daha kolay bir şekilde temizlik yapabiliriz. Ayrıca bu şekilde daha sık temizleyerek kirli gözükmesi ve bloke olma ihtimalini azaltmış olursunuz.

Gerekenler:

 • Beyaz Sirke
 • Su
 • Poşet veya çöp poşeti
 • Ovalamak için sünger

Adımlar:

 1. Genel olarak mümkünse yeni mutfak ovalama fırçasıyla duş başlığınızı ovalayın. Bu şekilde yaparak yeterince şanslıysanız delikleri kapatan blokeleri bile temizleyebilirsiniz.
 2. Duş başlığınızın içine sığacağı kadar bir poşeti alın. Şimdi bu poşeti beyaz sirke ve suyla doldurun. Biz genellikle daha çok sirke kullanımı tavsiye ediyoruz ki böylece daha iyi temizlenmektedir.
 3. Beyaz sirke ve suyla dolu duş başlığının etrafını sarmak için lastik bant kullanın. Yaklaşık bir saat bekletin ve sonra geri gelip poşetten çıkartın.
 4. Deliklerin açılmış olduğunu göreceksiniz. Artık mineral birikintiyi temizlemek için normal bir şekilde duş başlığını çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca bu yöntemi duş perdesini temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Peki duş başlığını sökerek nasıl temizleriz?

Eğer sirke dolu poşet yöntemi işe yaramadıysa duş başlığınızı sökmeniz gerekir. Yapmak oldukça kolay olduğu için endişelenmeyin.

Gerekenler:

 • Beyaz sirke
 • Su
 • Diş fırçası (ekstra kapsamlı bir temizlik için kürdan da olabilir)
 • Duş başlığını tutacak kadar büyük bir derin kap

Duş başlığınızı çıkarın. Keşke bunu tam olarak nasıl yapacağınızı söyleyebilseydik ancak maalesef duş başlıkları çok değişken olabiliyor. Bazıları sadece elle vidalanır, bazılarını çevirmeniz yeterli olur, bazıları için ise tornavidaya ihtiyacınız olabilir. Ancak hangi tür olursa olsun duş başlığını çıkarmak basit bir işlem olacaktır.

Duş başlığınızı musluğunuzun altına koyun. Mümkünse musluğunuzu en yüksek ayarda açın ve duş başlığını düz ayara getirin. Bu şekilde blokaj yapan kirlerin sökülme ve gevşeme ihtimali artacaktır. Ancak su en yüksek ayarda olduğu için üzerinize de sıçrayabilir buna dikkat edin.

Eski bir diş fırçası kullanarak, bir bardağa beyaz sirke ve sudan bir karışım yapın ve karışım yardımıyla duş başlığınızı ovalayın. Ayrıca tüm delikleri iyice temizlemek istiyorsanız kürdan da kullanabilirsiniz. Ayrıca diş fırçasını duş başlığının içini temizlemek için de kullanabilirsiniz ancak her duş başlığı bu temizliğe maalesef uygun değil.

Bir poşet yada derin bir kabı beyaz sirke ve suyla doldurduktan sonra duş başlığınızı mümkün olduğunca çözeltinin içine batmış bir şekilde bırakın. En az bir saat bekletmenizi tavsiye ederim ancak bir gece boyunca bırakırsanız mükemmel olacaktır.

Duş başlığını çözeltiden çıkartma vakti geldiğinde, başlığınızı musluğun altında hafifçe durulayın ve ardından yeniden takın. Bazı insanlar tekrar takarken biraz sıhhi tesisat bandı olarak geçen beyaz bant kullanmayı severler. Dürüst olmak gerekirse bunu yapmaktan hiç rahatsız olmanıza veya sorun yaşayacağınızı düşünmenize gerek yok. Eğer rahat olacaksa sizin içinde bu çözümü de uygulayın. Son olarak duş başlığınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Hoşunuza gidebilir