Sarkastik kişilerden uzak durmayı tercih diyorsanız, iğneleyici konuşmayı kıvrak zekanın en düşük seviyesi olarak görüyorsanız, sarkastik veya iğneleyici konuşmalar size “hakaret veya eleştri” gibi geliyorsa bu konudaki bilginizi yeniden gözden geçirmenizde fayda var.

Kolombiya Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve INSEAD’ın ortak yaptığı bir çalışma sarkastik kişilerin “yaratıcılık”, “zeka” ve “akıl” gibi kavramlarla bağdaştırılabileceğini gösteriyor.

Sarkazm bir fikri veya yorumu anlamından farklı kelimeler kullanarak bir nevi kinaye yaparak hafif iğneleyici olabilecek bir tarzda anlatma sanatıdır. Espri, zeka, hassaslık, diğer kişilerin mentalitesini anlama, kelimelerin gerçek anlamlarıyla ardında yatan gizli manayı bağdaştırma yani kelime oyunları yaparak sarkasmı ortaya çıkarmak zeki insanları tanımlayan özelliklerdir.

Sizde de sarkazm genleri olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki özelliklere bir göz atın. Dünyaya farklı bir gözle bakmayı başarabiliyorsanız bir çok kişiden daha şanslısınız demektir.

Sarkastik Kişilerin 10 Özelliği

Arkadaş çevresinde pozitif etki yaratırlar sarkastik kişilerle vakit geçirmek farkında olmadan size fayda sağlar. Onların esprilerini ve düşünce tarzlarını anlamak ve yaptıkları ironiyi yakalamak için beyninizi daha fazla çalıştırmanız gerekir.

İğneleme ile eğlence arasındaki dengeyi kurmayı bilirler sarkastik bir kişiyle yapacağınız bir sohbet sizi dehşete düşürebilir. Yaptıkları kelime oyunlarıyla kazanan her zaman onlar olurlar. Öyle bir nokta gelir ki düştüğünüz duruma gülersiniz. Kulağa iğrenç geliyor değil mi? Ama burada puanlar kelimelerin çift anlamlılığını büyüleyici bir şekilde kullanabilmelerine gidiyor.

Sağlıklı bir beyne sahiptirler – Kaliforniya Üniversitesi tarafında yapılan bir araştırmaya göre sarkazmı, kelime oyunlarını kavrayamamak beyin hasarına işaret ediyor olabilir.

Arkadaşlarınız konusunda güvensiz olmanıza gerek yoktur – her gün sarkazmla başa çıkmak cesaret ister. Eğer hala sizinle vakit geçirmek isteyen arkadaşlarınız varsa çok şanslısınız. Onlarlayken günlük konuşmaları bir kenara bırakıp direk kelime oyunlarına geçebilirsiniz.

Dünyadaki en hassas yaratıkmış gibi davranmazlar – sarkazma aynı şekilde karşılık vermek isteseniz bile onlar kendilerini kurban durumuna düşürmezler. Güçlü kalplerinin yanı sıra güçlü zekaları vardır. Öfke ve kıskançlık hiçbir zaman onların sarkazm yeteneklerinin önüne geçmez.

Sarkastik kişiler yaratıcıdır

İyi iletişimcidirler sarkastik kişiler anında herkesin dikkatini çekebilirler. Ortamı hareketlendiren muhabbetleri açan kişiyi kim görmezden gelebilir ki!

Çözüm ansiklopedisi gibidirler – hiç duraksamadan sıra dışı çözümler gerektiren garip problemler listesi yapabilirsiniz ve sarkastik arkadaşınız anında size yaratıcı çözümler sunacaktır. Ne de olsa yaratıcılık onların göbek adıdır.

İçinden geldiği gibi hareket etme en belirgin özelliklerinden biridir – bu hoşlanmadığınız kişiler aslında çok zeki ve hızlı düşünen kişilerdir. En akıllıca cevabı vermeleri saniyeler bile sürmez.

Akıl okurlar sarkastik kişiler karşılarındakinin zihnini ve düşüncelerini en iyi şekilde okurlar. Onların karşısında dikkatli olmalısınız, zayıflıklarınızı hemen farkedip üzerinize gelebilirler.

Çok farklı düşünürler – çok geniş bir düşünce yelpazeleri vardır. Kelime oyunları yapabilmek için beyinlerini çok daha fazla çalıştırırlar. Yaratıcılık da burada devreye girer.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir