Zaman zaman hepimiz gözlerimizi bir garip hissederiz. Dinlenmek ve uyumak genelde soruna çözüm olur ama göz ardı edilmemesi gereken bazı işaretler de vardır.

Hemen bir göz doktoruna gitmeniz gerektiğini gösteren 12 belirtiyi sizin için aşağıda listeledik.

1. Korneada beyaz noktalar

Korneada beyaz noktalar

Genellikle lens kullananlarda çokça görülen ve kornea iltihaplanmasının işareti olabilecek bir belirtidir. Lens takarken gözün hafifçe incinmesi bile buna yol açabilir bu da daha sonra kornea ülserine dönüşebilir. Süresi bitmiş lensleri takmaya devam edenler veya günlük lensleri çok uzun süre takanlar (gece uyurken bile) özellikle bu risk grubundadır.

2. İrisin etrafında beyaz halka.

İrisin etrafında beyaz halka

Genellikle yaşlanma belirtisidir ve endişe edilecek bir durum değildir. Fakat yaşınız gençse irisin etrafında oluşan beyaz halka yüksek kolestrol ve trigliserid seviyelerine işaret eder, bunlar da kalp krizi veya felç riskini arttıran unsurlardır.

3. Kızarmış gözler.

Kızarmış gözler

Gözlerin kızarmasının sebebi az uyku, uzun saatler çalışmak, güneşe veya rüzgara maruz kalmak olabilir. Eğer gözleriniz nedensiz yere kızarıyorsa glokom (yükseköz içi basıncı), yüksek kafatası basınç veya şeker hastalığı belirtisi olabilir.

4. Kuru gözler.

Kuru gözler

Kuru gözler rahatsızlık ve kaşıntı hissi verir, gözleri ovuşturmak da gözün etrafındaki hassas deriyi zedeler. Bu da göz kapağının sarkmasına ve kırışıklıklara yol açabilir ve havayla teması arttırarak gözleri daha da kurutur. Gözlerin kaşınmasının en yaygın sebebi mevsimsel alerjilerdir.

Eğer fazla göz kuruluğunun yanında ışığa hassaslık da varsa, nadir görülen bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan Sjogren sendromu belirtisi olabilir.

5. Gözün önündeki renksiz lekeler.

Gözün önündeki renksiz lekeler

Bu tür havada uçuşan renksiz lekeler genellikle açık bir gökyüzüne, yoğun karda veya iyi aydınlatılmış beyaz bir duvarda görülür. Zaman zaman hepimiz görebiliriz ama bu tür lekelerin görülmesinde ciddi bir artış varsa dikkat etmelisiniz: retina yırtılmasına veya ayrılmasına işaret ediyor olabilir.

6. Şişmiş kırmızı gözler.

Şişmiş kırmızı gözler

Bu durum yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle meydana gelir ve çoğu zaman enfeksiyon belirtisi ile karıştırılır.

Bu belirti gözleri beyazlatma özelliği olan göz damlasını fazla kullananlarda da görülebilir. Bu tür damlaların uzun süre kullanımı çok zararlı olabilir.

7. İris yakınında sarımtırak leke.

İris yakınında sarımtırak leke

Bazı kişilerde gözün beyaz kısmında “pinguecula” adı verilen sarımtırak bir leke görülür. Bu durum konjunktivanın yaşlandığı gösterir ve genellikle yaşlı ilerleyen kişilerde görülür.

UV ışınlarıyla uyarılan bu rahatsızlık, güneşin alnında fazla zaman geçiren kişilerde de sıklıkla görülür. Bu durum vücuttaki nasıra benzetilebilir. Nasır da düzenli olarak rüzgara, toza ve dumana maruz kalan kişilerde görülür. Pinguecula görme üzerinde negatif etkisi olmayan zararsız bir oluşumdur.

8. İstemsiz gözyaşı oluşumu.

İstemsiz gözyaşı oluşumu

Bu söyleyeceğimiz bir garip olsa da istemsiz çıkan gözyaşı göz kuruluğunun bir belirtisi olabilir. Göz, eksik olan nemi tamamlamaya çalışıyor olabilir. Bu durum bilgisayar veya televizyon karşısında çok fazla vakit geçiren kişilerde yaygın olarak görülür.

Bir gözünüzü kapatmak ve göz yaşarmasını kontrol etmek zorlaşıyor mu? Bu durum yüz kaslarını kontrol eden sinirlerin paralize olmasının bir belirtisidir. Viral bir enfeksiyonun ardından yaşanan bir komplikasyon olabilir.

9. Titreyen dalgalı çizgilerin önünde siyah küçük noktalar görmek.

Titreyen dalgalı çizgilerin önünde siyah küçük noktalar görmek

Bu semptomlar beyinsel sirkülasyonun zayıflamasına işaret olabilir. Fakat, kural olarak, siyah noktaların görüntüde belirip kaybolması göz merceğinin ardında göz küresini dolduran jelimsi dokunun yok olmasının belirtisidir. En genel sebebi vücudun yaşlanmasıdır. Ama metabolik sorunları olan (diyabet, kalp damar rahatsızlığı ve sürekli diyet yapanlar) kişiler risk grubundadır.

10. Görüş açısında kaybolan imaj.

Görüş açısında kaybolan imaj

Eğer zaman zaman görüş açınızın bir bölgesinde imaj kaybı yaşıyorsanız bu durum göz migreninin işaretidir. Bu durum baş ağrısına da yol açar. Göz migreni zararsızdır. Neden oluştuğuna dair kesin bir açıklama ve kesin tedavi yöntemi yoktur.

11. Bulanık görme.

Bulanık görme

Bulanık görmenin tek nedeni miyop olmak değildir: şeker hastalığının da belirtisi olabilir. Bulanık görmenin yanı sıra ışığa bakınca küçük parlak kıvılcımlar ve haleler görüyorsanız bu da katarakt belirtisi olabilir.

12. Sararan göz beyazı.

Sararan göz beyazı

Genellikle nedeni karaciğer ve safra kesesinin fonksiyonlarında azalma olmasıdır. Gözlerdeki sararmanın başlıca nedeni sarılık hastalığı da olabilir. İhmal etmemekte fayda var.

Hoşunuza gidebilir