Bir apartman dairesi, villa hatta bir odanız bile olsa zamanla duvarların her türlü, kir, iz ve lekelerle kaplandığını göreceksiniz.

Duvarları temizlemek zorlu bir görev olduğu kadar ödüllendirici bir görevdir. Temizliğiniz bittikten sonra odanızın ne kadar aydınlandığını görünce şaşıracaksınız.

Birkaç basit işlemle boyalı, boyasız, duvar kaplaması bile olsa yepyeni bir hale getirmeniz mümkün!

Photo: freepik

1. Boyalı duvarları temizleme

Önce lekeleri veya izleri çıkartmaya bakın. Lekeyi temizlemeden önce leke çıkarıcısının boyayı kaldırmayacağından emin olmak için ürünün duvarın göze çarpmayan yada eşyayla kapatılan bir alanında test edin. Ayrıca ürün talimatlarını okuduğunuzdan ve doğru şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Duvarları yıkama vakti. Çoğu boyalı duvarlar ılık, sabunlu su ile çok güzel bir şekilde temizlenebilir. Ancak daha güçlü bir temizleyiciye ihtiyacınız varsa bir bardak ılık suya bir bardak beyaz sirke karıştırmayı deneyin. Sirke herhangi bir kalıntı bırakmaz bu nedenle durulama konusunda içiniz rahat olabilir.

  1. Kapsamlı bir duvar temizliği için iki tane kova hazırlayın. Bir kovayı temizleme solüsyonu diğerini de suyla doldurun ve solüsyon uygulandıktan yaklaşık 5 dakika sonra duvarı su kovasıyla durulayın. Kirli görünmeye başladığında durulma suyunu değiştirin. Çünkü duvarları kendi kiriyle durulmak istemezsiniz.
  2. Duvar temizliği için alkol içeren tescilli ürünlerin kullanımından kaçının. bu ürünler boyanıza zarar verebilir, yüzeyi kaldırabilir veya parlak, farklı izler bırakabilir. Güzel temiz duvarlarınızda isteyeceğiniz bir sorun değil!

Kendi leke temizleyicinizi de dilerseniz yapabilirsiniz. Göründüğü kadar zor değildir. Yaklaşık 3.5-4 LT ılık bir suya 1/2 bardak kabartma tozu ekleyin. bu karışımı yumuşak bir havlu üzerine püskürtün ve lekelerinizi, yapışkan izleri temizleyin. Ardından suyla durulayın ve farklı bir havluyla kurulayın.

Hoşunuza gidebilir